Życie Uczelni nr 169

  Spoglądając w przyszłość

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik
Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik mówi o swoich planach na drugą kadencję. Odnosi się do wszystkich najważniejszych obszarów działalności uczelni, do inicjatyw podejmowanych na rzecz jej rozwoju, a także do wyzwań, jakie go czekają  w nowej roli, czyli przewodniczącego Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT).

 





  Odkrycie dla terapii antyrakowej

artystyczna wizja komórki nowotworowej

Efektem współpracy naukowców z Instytutu Biologii Medycznej PAN, Katedry Biofizyki Medycznej UŁ oraz Katedry Fizyki Molekularnej PŁ jest publikacja opisująca wyniki badań dotyczących ciekawej klasy materiałów (potocznie nazywanych trójwymiarowymi układami aromatycznymi) – karbonarów, i ich potencjalnego zastosowania w terapii nowotworowej.

Artykuł [K. Bednarska-Szczepaniak, K. Hałagan, M. Szwed, E. Przelazły, Z. J. Leśnikowski, “Quantum Chemical and Biological Insights into Redox Activity of Metallacarborane Complexes in Cancer Cells” został opublikowany w Journal of Chemical Information and Modeling 64, 6521-6541 (2024)]. JCIM to czasopismo naukowe wydawane przez American Chemical Society, o wysokim wskaźniku cytowań (ang. impact factor), indeksowane w wielu renomowanych bazach danych.




  Osobowość Roku w nauce

Prof. Marcin Kamiński i redaktor naczelny Marek Krzciuk
Grzegorz Gałasiński, DŁ

Za nami gala wręczenia dyplomów laureatom Plebiscytu Osobowość Roku 2023 w województwie łódzkim. Zwycięzcą w kategorii Nauka został prof. Marcin Kamiński z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.




  Rekordowa rekrutacja studentów zagranicznych

Zajęcia w czasie spotkania onboardingowego
CWM

Nowo przyjęci studenci zagraniczni przyjechali na studia w PŁ z różnych stron świata, Azji (m.in. Korea Południowa, Indie i Kazachstan), Afryki (m.in. Maroko, Egipt i Zimbabwe), a nawet Ameryki Południowej (Kolumbię i Brazylię). Wzrosło też zainteresowanie kandydatów z krajów europejskich. W tym roku przyjęci zostali studenci z Włoch, Szwecji, Słowacji czy Gruzji. Będą się kształcić w języku polskim i angielskim na wydziałach i w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.

 



  Ponad 1,7 miliona złotych dla Politechniki Łódzkiej na realizację programu PROM!

grafika programu NAWA

Wniosek Centrum Współpracy Międzynarodowej w konkursie PROM – krótkookresowa wymiana akademicka – otrzymał finansowanie od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w wysokości ponad 1,7 mln zł. Środki te umożliwią realizację wyjazdów doktorantów i kadry akademickiej do ośrodków partnerskich na całym świecie oraz przyjazdy naukowców do Łodzi.



  Politechnika Łódzka: globalna wizja, lokalny wpływ

Uroczysta Sesja Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej
Piotr Słoma

Uroczysta Sesja Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej odbyła się z udziałem przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich oraz osób reprezentujących władze miasta i regionu. Spotkanie, na które przybyło kilkudziesięciu absolwentów, wypełniając audytorium na Wydziale EEIA, prowadził dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ, przewodniczący Zarządu SW PŁ.