Ponad 1,7 miliona złotych dla Politechniki Łódzkiej na realizację programu PROM!

01-10-2024

Wniosek Centrum Współpracy Międzynarodowej w konkursie PROM – krótkookresowa wymiana akademicka – otrzymał finansowanie od Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w wysokości ponad 1,7 mln zł. Środki te umożliwią realizację wyjazdów doktorantów i kadry akademickiej do ośrodków partnerskich na całym świecie oraz przyjazdy naukowców do Łodzi.

To już trzecia edycja programu PROM realizowana w naszej uczelni. Dotychczas z programu skorzystało 144 uczestników. Projekty przyczyniły się do zwiększenia międzynarodowej mobilności doktorantów na uczelni, poprawy jakości i umiędzynarodowienia kształcenia na poziomie doktorskim oraz zacieśnienia współpracy z zagranicznymi partnerami. Wyjazdy i przyjazdy miały na celu m.in. aktywne uczestnictwo w konferencjach, przeprowadzanie pomiarów i zbieranie materiałów do rozpraw doktorskich, co pozwoliło uczestnikom na rozwinięcie umiejętności i zdobycie doświadczenia w międzynarodowej współpracy naukowej. Wspólna praca stypendystów z zagranicznymi ekspertami zaowocowała kilkoma wysoko punktowanymi publikacjami i poprawiła pozycję uczelni w ewaluacji jednostek naukowych.

Stypendyści programu z Politechniki Łódzkiej prowadzili badania naukowe w prestiżowych ośrodkach, takich jak Uniwersytet Padewski i Uniwersytet Oksfordzki. Uczestniczyli również w licznych konferencjach naukowych w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Nowej Zelandii. Mury naszej uczelni odwiedzili z kolei reprezentanci zagranicznych uczelni partnerskich, m.in. z Argentyny, Chile i Indii, a także z krajów UE i naszych wschodnich sąsiadów.

Nowy projekt zapewni wsparcie stypendialne dla 100 kolejnych uczestników – 85 doktorantów i 15 nauczycieli akademickich. Zaplanowano 60 wyjazdów za granicę i 40 przyjazdów do PŁ.

Program będzie realizowany od 1 października 2024 do 30 września 2025. W najbliższym czasie zostanie opracowany regulamin projektu i przeprowadzony nabór uczestników. Mobilności będą realizowane od stycznia 2025 roku.

Szczegółowe informacje będą publikowane na stronie CWM.

logotypy logotypy