Wydarzenia

  Badaczka z PŁ pokieruje pracami komitetu PAN

Prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska

Prof. Agnieszka Zakrzewska-Bielawska, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania PŁ została jednomyślnie wybrana Przewodniczącą Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk w kadencji 2024-2027. Inaugurujące posiedzenie odbyło się 18 kwietnia w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Pani Profesor jest pierwszą kobietą, której powierzono tę funkcję.

 



  Inauguracja NEBA Alliance

Grupa partnerów projektu NEBA, spotkanie kick off
arch. projektu

Sojusz Akademii Nowego Europejskiego Bauhausu (NEBA Alliance), flagowa inicjatywa Komisji Europejskiej, skupia 14 partnerów z 11 państw, w tym z Polski. Nasz kraj reprezentuje Politechnika Łódzka, a koordynatorką grantu w naszej uczelni jest prof. PŁ dr hab.inż.arch. Anetta Kępczyńska-Walczak. Realizacja projektu wystartowała z początkiem kwietnia, a oficjalna inauguracja NEBA Alliance odbyła się 11 kwietnia na Festiwalu NEB w Brukseli z udziałem Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, oraz Komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Iliany Ivanovej.



  Potrzebujemy nowego europejskiego instytutu ds. sztucznej inteligencji w nauce

Rozmowa wiceprzewodniczącej wykonawczej KE Margrethe Vestager, komisarz Iliany Ivanovej, współprzewodniczącej SAPEA prof. Anny Fabijańskiej i przewodniczącej Group of Chief Scientific Advisors (GCSA) prof. Nicole Grobert, (od lewej do prawej)
źródlo: SAM

Grupa renomowanych naukowców, nominowanych w ramach Mechanizmu Doradztwa Naukowego (Scientific Advice Mechanism - SAM) Komisji Europejskiej, przekazała wiceprzewodniczącej wykonawczej Komisji Europejskiej Margrethe Vestager oraz komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Ilianie Ivanovej, raport i niezależną opinię w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w nauce.

 



  Łódzkie Eureka za innowacyjny efekt współpracy PŁ z Hydro Building Systems

Od prawej: prof. Łukasz Kaczmarek, dr inż. Konrad Sodol, prof. PŁ Jacek Szer i mgr inż. Dariusz Tyszkowski
arch.

Tradycyjnie Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki, który w tym roku ma XXIII edycję rozpoczął się od wręczenia statuetek Łódzkie Eureka 2023. Przyznano je w trzech kategoriach: Technika, Nauka i Sztuka. Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi nagradza w ten sposób wybitne osiągnięcia naukowe, techniczne i artystyczne wyróżnione na forum międzynarodowymi lub krajowym.

 



  PŁ w rankingu QS by subject

W kampusie PŁ
arch. PŁ

10 kwietnia opublikowano wyniki najnowszej edycji prestiżowego rankingu QS by subject. To uznany w świecie ranking, który pokazuje które uczelnie są najlepsze w danej tematyce naukowej, stanowiąc cenne wskazanie dla studentów i badaczy. Być w tym zestawieniu to duże wyróżnienie, a Politechnika Łódzka, znalazła się w nim już po raz drugi i została sklasyfikowana w czterech dyscyplinach. W każdej z nich sklasyfikowano tylko kilka polskich uczelni.




  Rada Politechniki Łódzkiej wskazała kandydata na rektora

Rektorat Politechniki Łódzkiej
Jacek Szabela
Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik został wskazany przez Radę Uczelni jako kandydat na rektora w kadencji 2024-2028. Rada doceniła kompetencje, zaangażowanie, umiejętność podejmowania decyzji oraz program wyborczy, którego realizacja wpłynie na dalszy intensywny rozwój PŁ.
Wcześniej kandydaturę tę zaopiniował pozytywnie Senat Politechniki Łódzkiej.
 




  Komentarz Rektora

Rektor prof. Krzysztof Jóżwik
Dizał Promocji

Szanowni Państwo

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele wydarzeń, wokół których gromadziła się społeczność Politechniki Łódzkiej. Na jedno z nich – Research Week - chciałbym zwrócić szczególną uwagę, bo było ono ważne z kilku powodów.

.