Wydarzenia

  Spotkanie konsorcjum VRChem

Uczestnicy spotkania konsorcjum
arch. autora

Na Politechnice Krakowskiej odbyło się 1-2 kwietnia 2025 r. spotkanie konsorcjum projektu VRChem (Innovative Integration of Virtual Reality in Chemical Engineering Education). Politechnikę Łódzką reprezentowali Grzegorz Zwoliński (kierownik projektu w PŁ), Dorota Kamińska (Voxel Research Lab przy Instytucie Mechatroniki i Systemów Informatycznych) oraz Krzysztof Ciesielski i Jacek Stelmach (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska).



  Konferencja prorektorów

Uczestnicy konferencji na spacerze
Marci Szmidt

Politechnika Łódzka gościła uczestników konferencji Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju oraz Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym publicznych wyższych szkół technicznych w dniach 26–28 marca br.. Konferencja Kolegiów to cykliczne wydarzenie, podczas którego omawiane są kluczowe zagadnienia dotyczące funkcjonowania i rozwoju uczelni. W sali Senatu PŁ spotkało się ponad 50 uczestników, w tym prorektorzy oraz zaproszeni goście.

 



  Prof. dr inż. Jerzy Luciński (1930–2025)

Prof. Jerzy Luciński na uroczystości 50-lecia Instytutu Elektroniki
Jacek Szabela

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr. inż. Jerzego Lucińskiego, wybitnego uczonego, nauczyciela akademickiego i organizatora nauki, przez ponad cztery dekady związanego z Politechniką Łódzką. Profesor był autorytetem w dziedzinie energoelektroniki i przyrządów półprzewodnikowych mocy, wychowawcą wielu pokoleń elektroników.



  Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej na Politechnice Łódzkiej

Uczestników witają dr inż. Monika Spyrka, dr hab. inż. Witold Kaczorowski, prof. PŁ i prof. Łukasz Kaczmarek
Marcin Szmidt

 

Inżynieria materiałowa odgrywa kluczową rolę w rozwoju nowoczesnych technologii. Jest obecna w materiałów stosowanych w medycynie, przez zaawansowane kompozyty w lotnictwie, aż po innowacyjne rozwiązania w przemyśle motoryzacyjnym. Aby przybliżyć tę fascynującą dziedzinę szerszej publiczności, 28 marca 2025 roku w 13 polskich miastach odbył się Trzeci Ogólnopolski Dzień Inżynierii Materiałowej. W tym wydarzeniu aktywnie uczestniczyła Politechnika Łódzka.

 



  Zielona edukacja

Zespół z PŁ: mgr inż. Emilia Kaźmierczak, dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ - kierownik projektu, mgr Agnieszka Skrzydlak, dr inż. Joanna Ochelska-Mierzejewska
arch. prywatne

Międzynarodowy zespół kierowany przez Politechnikę Łódzką rozpoczął projekt mający na celu rozwój „zielonych umiejętności” w szkolnictwie wyższym, aby przygotować absolwentów do pracy w sektorze zielonej gospodarki.




  Gala kończąca pierwszą edycję „MORE z PŁ”

Sala wypełniona uczestnikami programu
Marcin Szmidt

18 marca w gmachu Alchemium odbyła się uroczysta Gala, która zakończyła pierwszą edycję Ogólnopolskiego Programu Rekrutacyjnego Politechniki Łódzkiej „MORE z PŁ”. W wydarzeniu uczestniczyło blisko pięćset osób, w tym ponad trzystu laureatów programu oraz władze uczelni.

 



  Szkolenia dla pracowników dydaktycznych i badawczo-dydaktycznych Politechniki Łódzkiej

Szkolenie "Metodyka i narzędzia tworzenia kursów e-learningowych", edycja V
Gertruda Gwóźdź-Łukawska

Aktualnie realizowane są szkolenia w ramach projektu „Kształcenie na potrzeby branż kluczowych w Politechnice Łódzkiej” dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027, skierowane do pracowników dydaktycznych oraz badawczo-dydaktycznych naszej uczelni. Szkolenia te dedykowane są osobom prowadzącym zajęcia na kierunkach: Energetyka, Transport, Electronic and Telecommunication Engineering oraz Logistyka.



  Doceniona za wkład w rozwój biodegradowalnych technologii polimerowych

Dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ otrzymała dyplom z rąk Michała Szułdrzyńskiego, redaktora naczelnego "Rzeczpospolitej"
Cezary Piwowarski

"Rzeczpospolita Cyfrowa" ogłosiła laureatów prestiżowych wyróżnień za szczególny wkład w polską transformację cyfrową i wdrażanie nowych technologii. W tym gronie jest dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym, która została uhonorowana za przełomowe rozwiązanie problemu utylizacji odpadów polimerowych wykorzystywanych do produkcji jednorazowych opakowań.