opr. Ewa Chojnacka


  Szkolnictwo wyższe i zielona gospodarka

dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ
Marcin Szmidt

Projekt „Closing the Gaps Between Higher Education and the Green Economy” (GreenEDU) ma na celu zbliżenie szkolnictwa wyższego do potrzeb zielonej gospodarki. Liderem projektu jest Instytut Informatyki z Wydziału FTIMS, a w jego realizacji uczestniczą partnerzy z Cypru, Estonii i Belgii. Budżet projektu przyznany z programu Erasmus+ wynosi 250 000 euro.




  VR wspiera edukację z inżynierii chemicznej

Dr inż. Grzegorz Zwoliński kierujący projektem VRChem w Politechnice Łódzkiej
Marcin Szmidt

Zespół naukowców z Voxel Research Lab Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ, kierowany przez dr. inż. Grzegorza Zwolińskiego oraz prof. PŁ Piotr Owczarz i dr hab. inż. Jacek Stelmach z Katedry Inżynierii Chemicznej, rozpoczął prace nad przełomowym projektem VRChem (Innovative Integration of Virtual Reality in Chemical Engineering Education). Projekt ten, dofinansowany w ramach programu Erasmus+, ma na celu wprowadzenie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) do edukacji chemicznej na uczelniach.



  CU Green!

mat. ilustracyjny

Politechnika Łódzka (ŁUD PŁ) nawiązała współpracę jako partner w projekcie „CU Green!”. Inicjatywa ta realizowana jest w ramach programu Erasmus+, konkursu Mobility of Youth Workers. Koordynatorem projektu jest „Junge Uni” – uniwersytet dziecięcy działający na Uniwersytecie w Innsbrucku. Drugim partnerem jest uniwersytet dziecięcy Asociația Universitatea Copiilor z Bukaresztu.



  Jak powstają ogniwa słoneczne w Meksyku? Relacja z wizyty naukowej w IER-UNAM

szef laboratoriów fotowoltaiki dr P. Karunakaran Nair i dr hab. inż. Katarzyna Znajdek, prof. PŁ
arch. własne

Na początku lipca 2024 roku, dr hab. inż. Katarzyna Znajdek, prof. PŁ, liderka zespołu badawczego Fotowoltaiki cienkich warstw w Katedrze Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych na Wydziale EEIA, wróciła z fascynującego, miesięcznego stażu badawczego w Meksyku. Swoje badania prowadziła w Instytucie Energii Odnawialnych Narodowego Autonomicznego Uniwersytetu Meksyku (IER-UNAM) w Temixco, Morelos.

 



  Łączy ich kosmos

Rada Studentów przy POLSA
arch. RS POLSA

Maciej Szulczewski, student Mechanical Engineering na Wydziale Mechanicznym/IFE, został nominowany na członka Rady Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Nominację wręczył Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.

 



  Raptorsi na podium droniady

Zespół przy pracy na zawodach
arch. Raptors

W konkursie Droniada Challenge drużyna Raptors odniosła kolejny sukces. Na zawodach niejednokrotnie stanęła na podium.

W konkurencji "sztafeta" zajęła 1. miejsce. Na drugim stopniu podium stanęła w konkurencjach "kopalnie marsjańskie" oraz "inspekcja". Pierwsze miejsce w konkurencji "Fly to rescue" zajął Damian Szewczyk, a Jakub Przybysz był 3.

 




  Lubi biegać

Dr inż. Magdalena Gajek z medalem
arch. prywatne

Dr inż. Magdalena Gajek z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej zajęła 3. miejsce w klasyfikacji akademickiej wykładowców w Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W tym roku odbyła się już jego 18. edycja i dodatkowo miała rangę Mistrzostw Polski w półmaratonie. Było to wydarzenie, które przyciągnęło tysiące uczestników z Polski i zagranicy.