Kilkanaście uczelni, w tym Politechnika Łódzka, dołączy do elitarnego grona kształcącego przyszłych specjalistów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa IT i łączności. Projekt Akademia_CYBER.MIL, realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej, wystartuje w roku akademickim 2024/25.
- Już w 2019 roku Politechnika Łódzka rozpoczęła pilotażowy program kształcenia cyberbezpieczeństwa dla uczniów szkół średnich, znany jako CYBER.MIL z klasą – przypomina rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik. – Teraz nadszedł czas na rozszerzenie tego programu na środowisko akademickie. Ministerstwo Obrony Narodowej, doceniając nasz potencjał i know-how w dziedzinie informatyki, przekształciło pilotaż w pełnoprawny program obejmujący 16 polskich uczelni technicznych. W obliczu rosnących zagrożeń cyberatakami państwo potrzebuje wielu wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Projekt Akademia_CYBER.MIL ma na celu nie tylko edukację, ale także popularyzację sił zbrojnych jako atrakcyjnego miejsca rozwoju kariery zawodowej dla ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa IT i łączności. W szczególności będzie on związany z popularyzacją wiedzy i budowaniem świadomości o zagrożeniach i negatywnych zjawiskach, przedstawieniem krajowego i resortowego systemów cyberbezpieczeństwa, a także inspirowanie środowiska naukowego do prowadzenia badań.
Wykłady dla studentów poprowadzą specjaliści z różnych komórek organizacyjnych resortu obrony narodowej, w tym z Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Kluczowym elementem projektu będzie zrozumienie procesów zachodzących w systemach cyberbezpieczeństwa oraz identyfikacja potencjalnych zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Od listopada 2024 roku do lutego 2025 roku studenci uczestniczący w projekcie będą mieli dostęp do certyfikowanych kursów z zakresu cyberbezpieczeństwa na platformie e-learningowej. Będą one poświęcone Akademii Bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwu systemów Windows i Linux oraz metodologii testowania bezpieczeństwa OSSTMM (Open Source Testing Methodology Manual). Każdy z kursów będzie zakończony testem wiedzy.
Na zakończenie projektu, 3 marca 2025 roku odbędą się ogólnopolskie zawody Capture the Flag. Będą one polegały na wykonaniu w określonym czasie jak największej liczby zadań z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dodatkowe punkty będzie można zebrać, rywalizując na strzelnicy wirtualnej, w rzutkach, na stacjonarnym rowerze , tenisie stołowym i wioślarzu. W zawodach wezmą udział czteroosobowe zespoły z każdej uczelni biorącej udział w projekcie. Zawody te zaplanowano w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.
Program będzie też popularyzował inicjatywy odbywające się pod hasłem „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” oraz program „Legii Akademickiej”.
Analiza, ocena efektywności i użyteczności projektu będzie przeprowadzona przez specjalny Zespół złożony z przedstawicieli Departamentu Cyberbezpieczeństwa, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa i Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.