Nauka

  Molekularna wojna o plony – jak krystalografia białek otwiera drogę do nowoczesnych środków ochrony roślin

Przykładowe kryształy białek, na podstawie których można rozwiązać strukturę molekularną
arch. projektu

Publikacja autorstwa naukowców z Instytutu Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej – mgr inż. Macieja Nielipińskiego, dr inż. Agnieszki Pietrzyk-Brzezińskiej oraz dr. hab. inż. Bartosza Sekuły – została uhonorowana przez Komitet Krystalografii PAN prestiżowym tytułem „Diament Krystalograficzny” w kategorii krystalografia biologiczna i medyczna. W tym artykule autorzy przedstawiają wyniki swoich badań oraz wyjaśniają ich znaczenie.

 



  Prestiżowa nagroda PAN dla chemiczki z PŁ

Dr inż. Magdalena Gajek - laureatka Nagrody Komitetu Chemii Analitycznej PAN
arch. Magdaleny Gajek

Dr inż. Magdalena Gajek z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej Wydziału Chemicznego PŁ została laureatką Nagrody Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk za najlepszą rozprawę doktorską z dziedziny chemii analitycznej w Polsce. Jej praca została wyróżniona prestiżową Nagrodą MS Spektrum, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w zakresie spektrometrii.



  Recykling tekstyliów – badaczki z Politechniki Łódzkiej komentują dla PAP

W pracowniach na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
arch. Działu Promocji

W serwisie Nauka w Polsce ukazał się artykuł poświęcony wyzwaniom i szansom związanym z recyklingiem tekstyliów. Głos w tej sprawie zabrały ekspertki z Instytutu Włókiennictwa Politechniki Łódzkiej: prof. Katarzyna Grabowska, dziekan Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów oraz dr Anna Bacciarelli-Ulacha.







  Naukowcy z Instytutu Informatyki opracowują Mapę drogową integracji ESG

grafika ilustracyjna

Zespół Instytutu Informatyki, we współpracy z partnerami z Bułgarii, Włoch, Cypru i Austrii, pracuje nad jednym z kluczowych elementów międzynarodowego projektu współfinansowanego przez program Erasmus+ – IntegratESG. Celem ich działań jest stworzenie Mapy drogowej integracji ESG, która pomoże szkołom zawodowym i ośrodkom szkoleniowym skuteczniej włączać zagadnienia związane z ochroną środowiska, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym do programów nauczania.



  Kompozyty z dodatkami bakteriobójczymi

W czasie konferencji WE Local Prague

Rukudzo Chihota, studentka II semestru kierunku Smart Manufacturing w Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ na prestiżowej konferencji WE Local Prague 2025 zaprezentowała wyniki swoich badań dotyczące kompozytów o właściwościach bakteriobójczych. Konferencja zorganizowana przez Society of Women Engineers w Pradze przyciągnęła kobiety inżynierki i specjalistki z branży technologicznej z różnych zakątków globu.

 



  Nowe enzymy z ekstremalnych środowisk morskich

Dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ w laboratorium, w ręku trzyma próbki badawcze.
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum realizującego projekt NEXTMARINE, który ma na celu odkrywanie i wykorzystywanie nowych enzymów pochodzących z ekstremalnych środowisk morskich. Pracami w PŁ kieruje dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym.