Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum realizującego projekt NEXTMARINE, który ma na celu odkrywanie i wykorzystywanie nowych enzymów pochodzących z ekstremalnych środowisk morskich. Pracami w PŁ kieruje dr hab. inż. Anna Masek, prof. PŁ z Instytutu Technologii Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym.
Projekt NEXTMARINE, który otrzymał dofinansowanie w wysokości niemal 5 milionów euro od Unii Europejskiej będzie realizowany w ramach programu HORIZON. Celem projektu jest odkrywanie i wykorzystywanie enzymów z ekstremalnych środowisk morskich do tworzenia produktów o wysokiej wartości dodanej. Oznacza to, że enzymy te będą mogły być wykorzystane do produkcji nowych, innowacyjnych produktów, które mają dużą wartość ekonomiczną i użytkową.
Projekt NEXTMARINE koncentruje się na rozwoju zrównoważonych bioprocesów enzymatycznych, wykorzystując potencjał mikroorganizmów żyjących w warunkach morskich. Jego celem jest m.in. opracowanie innowacyjnych bioproduktów i farmaceutyków opartych na morskich polisacharydach, które są naturalnymi związkami pozyskiwanymi z organizmów morskich. Morskie polisacharydy wykazują szereg właściwości użytkowych, takich jak bioaktywność, zdolność do tworzenia żeli czy biodegradowalność. Dzięki temu znajdują zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym.
W dłuższej perspektywie projekt ten może przyczynić się do rozwoju nowoczesnych, ekologicznych technologii i zwiększenia konkurencyjności rynku biotechnologicznego.
Konsorcjum
W konsorcjum, obok PŁ, uczestniczy dziewięć jednostek z całej Europy: Grecji, Niemiec, Słowacji, Belgii, Danii, Szwecji i Hiszpanii. Są to zarówno instytucje i ośrodki akademickie zajmujące się badaniami morskimi i oceanicznymi, technologiami, zrównoważonym rozwojem, jak i przemysłowe związane z produkcją zdrowej żywości, czy badaniami, rozwojem i produkcją leków. Koordynatorem projektu jest University of Crete z Grecji.