Wybitna młoda badaczka

30-06-2025

Dr inż. Joanna Grzelczyk z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności została laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców.

Wartość naukowa i innowacyjność badań projektowych prowadzonych przez laureatkę wynika z częściowego zagospodarowania odpadów roślinnych powstających w przemyśle rolno-spożywczym.

Jak mówi dr inż. Grzelczyk: „Moje obecne badania dotyczą wytworzenia nowych hydrokoloidów (red: związki, które po rozpuszczeniu w wodzie zwiększają lepkość roztworu lub tworzą żele) o właściwościach prozdrowotnych z odpadów w postaci wytłoków owocowych.

Badaczka w laboratorium trzyma w dłoniach szklane naczynie i przyrząd pomiarowy Dr inż. Joanna Grzelczyk

foto: Marcin Szmidt

Owoce wybierane zostały ze względu na ich znaczenie dla gospodarki regionalnej. Opracowane hydrokoloidy zostaną wykorzystane do druku 3D. Zakres badań będzie obejmował przygotowanie wytłoków, ekstrakcję składników rozpuszczalnych, analizę ekstraktów pod kątem ich przydatności do druku 3D wraz z modyfikacją właściwości reologicznych i profilu termicznego, wzbogacanie ekstraktów hydrokoloidowych o inne ekstrakty o właściwościach prozdrowotnych, drukowanie i analizę uzyskanych opakowań.”

Dzięki kierowaniu minigrantem wydziałowym „COOPERATION”: „Analizowane będą opakowania jadalne pod kątem określenia ich wartości odżywczej i bezpieczeństwa mikrobiologicznego. Zweryfikujemy ich właściwości prozdrowotne, w szczególności ich dostosowanie do niestandardowej diety osób z cukrzycą typu 2.

Kolejnym kierunkiem badawczym dr inż. Grzelczyk jest realizacja projektu Lider pt. „Jadalne, biodegradowalne naczynia jednorazowe z roślinnych surowców odpadowych o właściwościach prozdrowotnych” (lata trwania projektu 2025-2028).

Badaczka jest współautorką 27 artykułów w czasopismach JCR, 2 patentów i 4 zgłoszeń patentowych. Kierowała projektem PRELUDIUM i była wykonawcą projektu OPUS finansowanego przez NCN. Zdobyła II miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Dr inż. Joanna Grzelczyk znalazła się w gronie 288 laureatów stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej. Stypendia zostały przyznane na okres 3 lat. Do tegorocznej edycji napłynęło 1711 wniosków.