Życie Uczelni nr 173


  Molekularna wojna o plony – jak krystalografia białek otwiera drogę do nowoczesnych środków ochrony roślin

Przykładowe kryształy białek, na podstawie których można rozwiązać strukturę molekularną
arch. projektu

Publikacja autorstwa naukowców z Instytutu Biotechnologii Molekularnej i Przemysłowej – mgr inż. Macieja Nielipińskiego, dr inż. Agnieszki Pietrzyk-Brzezińskiej oraz dr. hab. inż. Bartosza Sekuły – została uhonorowana przez Komitet Krystalografii PAN prestiżowym tytułem „Diament Krystalograficzny” w kategorii krystalografia biologiczna i medyczna. W tym artykule autorzy przedstawiają wyniki swoich badań oraz wyjaśniają ich znaczenie.

 



  Nowa pracownia badawcza w Katedrze Cukrownictwa i Zarządzania Bezpieczeństwem Żywności PŁ otwarta!

W czasie uroczystego otwarcia
Krzysztof Kołodziejczyk

14 lipca 2025 r. na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności odbyło się uroczyste otwarcie nowej Pracowni Badań Właściwości Technologicznych Buraka Cukrowego, Tekstury Żywności oraz Właściwości Mechanicznych Opakowań.



  NIR-CURATOR: nowa generacja implantów tytanowych do walki z superbakteriami

Dr hab. Vignesh Kumaravel i dr Agnieszka Krzemińska-Kowalska
Marcin Szmidt

Politechnika Łódzka otrzymała ponad 2,1 mln zł dofinansowania w ramach programu OPUS 28 + LAP Narodowego Centrum Nauki na realizację projektu NIR-CURATOR dotyczącego zakażeń związanych z implantami. Projekt będzie realizowany we współpracy z naukowcami z Czech.

 



  Galeria Biblio-Art – miejsce kreatywnych spotkań i artystycznych inspiracji z okazji 80-lecia Politechniki Łódzkiej

Biblioteka PŁ
Jacek Szabela

Biblioteka Politechniki Łódzkiej to nie tylko centrum informacji, ale także ośrodek życia akademickiego i kulturalnego. Od 2007 roku działa tu galeria sztuki Biblio-Art, która regularnie organizuje wystawy przyciągające zarówno środowisko akademickie, jak i mieszkańców Łodzi.



  Wspólnie dla rozwoju regionu

Członkowie Rady Gospodarczej Województwa Łódzkiego z władzami regionu
Michał Tuliński

Powstało istotne forum doradcze – Rada Gospodarcza Województwa Łódzkiego, której celem jest wspieranie samorządu w podejmowaniu decyzji wpływających na kierunki rozwoju regionu. W gronie trzydziestu ekspertów z różnych środowisk znalazł się rektor prof. Krzysztof Jóźwik, powołany na stanowisko wiceprzewodniczącego Rady.

 




  Kolejna faza realizacji projektu Tech2Link

Uczestnicy spotkania wraz z przedstawicielami Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości
arch. prywatne

Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej zorganizowało spotkanie konsorcjum realizującego projekt Tech2Link – Bridging the Gap: Technology Transfer Hubs Connecting Western Balkans Universities, Business and Society, finansowany w ramach programu Erasmus-LS. Wydarzenie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń oraz pogłębienia współpracy w zakresie transferu technologii i współpracy środowiska akademickiego z biznesem.



  Wyróżnienie od Akademii Inżynierskiej w Polsce

Dr hab. inż. Ewa Korzeniewska z dyplomem AIP
arch. prywatne

Dr hab. inż. Ewa Korzeniewska, prof. PŁ, prodziekan ds. studenckich na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki Politechniki Łódzkiej, została przyjęta w poczet członków Akademii Inżynierskiej w Polsce (AIP) – elitarnego grona skupiającego najwybitniejszych przedstawicieli polskiej nauki i techniki.



  Zapach Balladyny w Barcelonie

Od lewej: Maja Śliwka, Martna Urbaniak, Szymon Sroka i Lidia Szargut
arch. Kollaps

Studenci z Koła Naukowego Kollaps z Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności wzięli udział w prestiżowym konkursie perfumeryjnym Mouillette d’Argent. Tegoroczna edycja skupiała się wokół aromatu czystka (Cistus). W malowniczych ogrodach Barcelony rozpływały się nie tylko zapachy tej śródziemnomorskiej rośliny, ale także czuło się emocje młodych twórców perfum z całego świata.