VR wspiera edukację z inżynierii chemicznej

20-08-2024

Zespół naukowców z Voxel Research Lab Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ, kierowany przez dr. inż. Grzegorza Zwolińskiego oraz prof. PŁ Piotr Owczarz i dr hab. inż. Jacek Stelmach z Katedry Inżynierii Chemicznej, rozpoczął prace nad przełomowym projektem VRChem (Innovative Integration of Virtual Reality in Chemical Engineering Education). Projekt ten, dofinansowany w ramach programu Erasmus+, ma na celu wprowadzenie technologii wirtualnej rzeczywistości (VR) do edukacji chemicznej na uczelniach.

Międzynarodowa współpraca

Liderem projektu jest Politechnika Krakowska, a w skład zespołu partnerskiego poza PŁ wchodzą Universidade de Aveiro (Portugalia), Politecnico di Milano (Włochy) oraz Universidad de Cadiz (Hiszpania). Projekt VRChem ma na celu zrewolucjonizowanie edukacji w dziedzinie inżynierii chemicznej.

Mężczyzna usmiecha się, oparty o poręcz fotela. W tle regały z roznorodnym sprzętem stosowanym w pracach z VR Dr inż. Grzegorz Zwoliński kierujący projektem VRChem w Politechnice Łódzkiej

foto: Marcin Szmidt

Cele projektu

Dr inż. Grzegorz Zwoliński podkreśla, że VRChem to ambitna inicjatywa, której główne cele obejmują:

  • Stworzenie ram kursów VR, metodologii oraz materiałów szkoleniowych dla nauczycieli akademickich, dostępnych w pięciu językach (angielski, polski, portugalski, hiszpański, włoski).
  • Utworzenie międzyuniwersyteckiej platformy kursów VR.
  • Przeprowadzenie pilotażowych szkoleń VR dla studentów i nauczycieli.

Warsztaty i najlepsze praktyki

W trakcie projektu planowane są warsztaty, które mają na celu dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie wdrażania technologii VR w edukacji oraz przemyśle chemicznym.

Oczekiwane rezultaty

Projekt VRChem ma na celu:

  • Opracowanie międzynarodowej metodologii wspierającej studentów i nauczycieli w środowisku VR.
  • Utworzenie platformy e-learningowej z kursami VR.
  • Przeszkolenie co najmniej 80 studentów i 24 trenerów.

Przyszłość edukacji

Projekt ten jest odpowiedzią na rosnące potrzeby edukacyjne w dynamicznie zmieniającym się świecie, gdzie technologie cyfrowe i zielone są kluczowe dla przyszłości edukacji wyższej. Dzięki współpracy międzynarodowej, VRChem przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia oraz zwiększenia konkurencyjności studentów na rynku pracy.

Projekt VRChem rozpocznie się 1 września 2024 r. i potrwa trzy lata.

flaga unijna i obok napis Co-founded by the European Union logo