IntegratESG: projekt na rzecz zrównoważonego rozwoju w edukacji zawodowej

20-09-2024

Instytut Informatyki Politechniki Łódzkiej, Wydział FTIMS, jako lider projektu IntegratESG in VET education (IntegratESG), zdobył 250 000 euro dofinansowania z programu Erasmus+. W projekcie uczestniczą również partnerzy z Bułgarii, Włoch, Cypru i Austrii.

Przez dwa lata, do 30 listopada 2026 r., projekt będzie dążył do zbliżenia kształcenia zawodowego do praktycznego wdrażania zasad ESG (Environmental, Social, Governance). Celem jest zapewnienie, że zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe i średnie firmy (MŚP) będą mogły działać w sposób bardziej zrównoważony i odpowiedzialny. ESG to kluczowe aspekty działalności przedsiębiorstw, które coraz częściej są wykorzystywane do oceny ich zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialności społecznej, co ma znaczenie zarówno dla inwestorów, jak i konsumentów.

zdjęcie portretowe kobiety dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ

foto: arch. prywatne

Projekt IntegratESG ma na celu budowanie potencjału uczestników kształcenia i szkolenia zawodowego (VET) oraz menedżerów biznesowych, aby pomóc dużym przedsiębiorstwom i MŚP we wdrażaniu praktyk ESG w ich strategii i działaniach biznesowych

– mówi dr hab. inż. Aneta Poniszewska-Marańda, prof. PŁ, koordynator projektu.

Obecnie istnieje luka między wiedzą z zakresu kształcenia zawodowego a praktykami wdrażania ESG, którą ten projekt stara się rozwiązać przez opracowanie planu działania, programu nauczania i kursu e-learningowego na temat integracji ESG, ePortfolio studiów przypadków oraz symulatora scenariuszy.

Działania w projekcie obejmą edukację na temat znaczenia ESG, wdrażanie kształcenia dostosowanego do obecnych i przyszłych potrzeb rynku pracy, promowanie odpowiedzialnych praktyk biznesowych oraz wzmocnienie współpracy między krajami wchodzącymi w skład konsorcjum.