Nagroda dla absolwentki Politechniki Łódzkiej w konkursie „Women’s Energy in Transition – Polish Edition”

27-03-2025

Absolwentka Politechniki Łódzkiej mgr inż. Maja Łukasik zdobyła trzecie miejsce w konkursie Women’s Energy in Transition – Polish Edition, wyróżniając się spośród wielu utalentowanych uczestniczek. Jego organizatorem była firma Dalkia, a uroczyste wręczeniem nagród odbyło się (24.03.) w Ambasadzie Francji w Warszawie, podkreślając francuskie korzenie programu.

 

 

Maja Łukasik, absolwentka Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, została wyróżniona za swoją pracę magisterską pt. "Analiza wydajności i opłacalności farm fotowoltaicznych na terenie Polski". Jej badania, prowadzone pod opieką dr hab. inż. Katarzyny Znajdek, prof. PŁ idealnie wpisały się w tematykę konkursu Women’s Energy in Transition – Polish Edition, który nagradza najlepsze kobiece prace dyplomowe poświęcone transformacji energetycznej.

W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyła promotorka nagrodzonej absolwentki oraz prorektor ds. nauki prof. Łukasz Albrecht.

Trzy osoby stojące przed tłem z logo "Dalkia EDF GROUP". Osoba w środku trzyma bukiet kwiatów i statuetkę Mgr inż. Maja Łukasik z promotorką dr hab. inż. Katarzyną Znajdek, prof. PŁ i prorektorem PŁ prof. Łukaszem Albrechtem

Głównym celem pracy magisterskiej Mai Łukasik było określenie rentowności instalacji fotowoltaicznych w różnych regionach Polski, uwzględniając aspekty techniczne, ekonomiczne i środowiskowe. Absolwentka opracowała również kompletny projekt farmy fotowoltaicznej, oceniając możliwości jej realnego wdrożenia.

Jury konkursu złożone z ekspertów Grupy Dalkia i z uczelni technicznych doceniło kompleksowe podejście do tematu oraz profesjonalne wykonanie. W uzasadnieniu dr inż. Arkadiusz Ryfa z Politechniki Śląskiej powiedział:

„Praca pani Łukasik to jest naprawdę to, co człowiek chce oceniać. Jak się czyta tę pracę, to tam naprawdę jest wszystko, od wyjścia z aspektów prawnych, wszystkie aspekty konstrukcyjne, aż po analizę ekonomiczną. Czytając taką pracę wiemy, że osoba potraktowała temat bardzo poważnie, przeanalizowała go ze wszystkich możliwych aspektów. Taka praca to jest czysta przyjemność dla prowadzącego. Właśnie takich prac życzyłbym wszystkim moim kolegom po fachu i sobie w przyszłości.”

Maja była jedyną finalistką reprezentującą Politechnikę Łódzką. Jej opiekunka naukowa dr hab. inż. Katarzyna Znajdek przyznaje: 

„Jako promotorka mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że współpraca z Mają była od początku bardzo satysfakcjonująca. To studentka, która wyróżnia się samodzielnością, dużą świadomością techniczną i wyjątkową dokładnością w wykonywaniu swojej pracy. Temat nagrodzonej pracy dyplomowej powstał z jej własnej inicjatywy, będąc efektem jej zainteresowań i zaangażowania w transformację energetyczną w Polsce.”

Zaangażowana w budowanie przyszłości energetyki

Mgr inż. Maja Łukasik ukończyła studia inżynierskie na mechatronice i studia magisterskie na elektrotechnice. Aktualnie prowadzi własną działalność w branży energetycznej. Zajmuje się projektowaniem instalacji elektroenergetycznych, głównie systemów fotowoltaicznych.

Podczas panelu „Kobiety w energetyce – jak zmieniają oblicze branży?” Maja mówiła otwarcie o swoich doświadczeniach i motywacjach: „Zawsze interesowałam się nowinkami technologicznymi i lubiłam matematykę, więc wybór studiów technicznych był dla mnie czymś naturalnym a nie jakimś nowym wyzwaniem. Liczba mężczyzn na Politechnice również mnie nie przerażała, ponieważ zawsze byłam uważana za taką chłopczycę. Nie bałam się wyrażać swojego zdania ani wskazywać błędów mężczyźnie, więc nie miałam żadnych problemów jeżeli chodzi o tę kwestię. Podczas studiów inżynierskich zainteresowałam się odnawialnymi źródłami energii. Kolejnym etapem była nauka projektowania systemów elektroenergetycznych. Zależało mi na tym, żebym rzeczywiście brała czynny udział w budowaniu tej nowej energetyki i tak się stało. Aktualnie spełniam się zawodowo - jestem projektantką stacji transformatorowych i przyłączy średniego napięcia.”

Jej promotorka prof. Znajdek dodaje: „Cieszę się, że mogłam towarzyszyć Mai podczas finałowej gali i wspierać ją w trakcie realizacji pracy dyplomowej. Jej sukces to nie tylko powód do dumy dla naszej uczelni, ale też inspiracja dla innych młodych kobiet do aktywności w dyscyplinach technicznych.”

Polska edycja została zainspirowana francuską nagrodą Women’s Energy in Transition, której pomysłodawczynią jest Sylvie Jéhanno, dyrektorka generalna Grupy Dalkia. W ten sposób Dalkia zwiększa widoczność kobiet oraz ich ważnej roli w sektorze energetycznym i przełamuje negatywne stereotypy.