Politechnika Łódzka: globalna wizja, lokalny wpływ

30-09-2024

Uroczysta Sesja Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej odbyła się z udziałem przedstawicieli władz rektorskich i dziekańskich oraz osób reprezentujących władze miasta i regionu. Spotkanie, na które przybyło kilkudziesięciu absolwentów, wypełniając audytorium na Wydziale EEIA, prowadził dr hab. inż. Jacek Szer, prof. PŁ, przewodniczący Zarządu SW PŁ.

 

 

Sesja rozpoczęła się wykładem dr hab. Katarzyny Szymańskiej-Dębowskiej, prof. PŁ. W swoim wystąpieniu omówiła wyzwania matematyki na przestrzeni dziejów. Zaczynając od Elementów „Euklidesa” i formalizacji matematyki w starożytnej Grecji, prelegentka prześledziła rozwój teorii mnogości Georga Cantora oraz aksjomatów Zermela-Fraenkla, podkreślając paradoksy związane z aksjomatem wyboru, takie jak paradoks Banacha-Tarskiego. Wskazała również na twierdzenie Gödla o niezupełności, które dowodzi, że matematyka nigdy nie będzie nauką zamkniętą, a matematycy zawsze będą potrzebni. Jej prezentacja stanowiła wstęp do wystąpienia mgr. Mateusza Lichmana, Najlepszego Absolwenta PŁ 2023 roku.

 

Otwarcie uroczystej sesji W imieniu władz uczelni gości powitał prorektor ds rozwoju prof. Paweł Strumiłło. Obok przewodnizcący SW PŁ prof. PŁ Jacek Szer

foto: Piotr Słoma

Mgr Mateusz Lichman, obecnie doktorant, mówił o swojej pasji do matematyki, która rozwinęła się dzięki matematykowi, z którym zetknął się na uczelni. Przedstawił badania nad izomorfizmem, czyli relacją równoważności w strukturach matematycznych. Omówił uogólnienia twierdzeń, takie jak twierdzenie Pitagorasa w przestrzeniach unormowanych oraz różnorodne struktury matematyczne, np. przestrzenie unitarne, ciała, czy układy dynamiczne. Podkreślił istotność izomorfizmu w różnych dziedzinach, w tym w liczbach zespolonych, definiowanych przez Gaussa i Hamiltona, ukazując, jak różne struktury mogą być wzajemnie izomorficzne.

Wykład dr hab. Katarzyny Szymańskiej-Dębowskiej, prof. PŁ Wykład dr hab. Katarzyny Szymańskiej-Dębowskiej, prof. PŁ

foto: Piotr Słoma

Najlepszy Absolwent PŁ 2023 roku mgr Mateusz Lichman, obecnie doktorant Najlepszy Absolwent PŁ 2023 roku mgr Mateusz Lichman, obecnie doktorant

foto: Piotr Słoma

Dr inż. Jarosław Goszczak w prezentacji „Czy prąd lubi ciepło?” omówił sposoby przekształcania ciepła silnika w energię elektryczną. Analizował straty energetyczne, podkreślając, że jedynie 1/3 energii zawartej w paliwie jest efektywnie wykorzystywana. Przedstawił też możliwe rozwiązania, takie jak zastosowanie turbosprężarek, silników Stirlinga, generatorów termoelektrycznych i układów opartych na obiegu Rankine’a (ORC). Badania nad tymi technologiami są prowadzone przez Katedrę Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn Politechniki Łódzkiej.

Wykład dr inż. Jarosława Goszczaka Dr inż. Jarosław Goszczak z Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn

foto: Piotr Słoma

Aktualny i szeroko dyskutowany temat „Chat GPT – sztuczna inteligencja – kochać czy nienawidzić?”, poruszył  dr inż. Piotr Duch. Specjalista od sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego z Instytutut Informatyki Stosowanej omówił wpływ rozwoju AI na współczesne społeczeństwo, badając jej potencjał i zagrożenia. Przybliżył, jak narzędzia takie jak ChatGPT mogą wpłynąć na przyszłość technologii i na nas samych.

Dr inż. Piotr Duch z Instytutu Informatyki Stosowanej Dr inż. Piotr Duch z Instytutu Informatyki Stosowanej

foto: Piotr Słoma

Sesję zamknął Bartłomiej Zgorzelski, prezes BZB Projekt, ale także członek Rady Politechniki Łódzkiej. Jego prezentacja skupiła się na wyzwaniach inżynieryjnych i wpływie budowy tunelu średnicowego w Łodzi na rozwój miasta. Z doświadczenia wynikającego z własnego zaangażowania w kluczowe projekty infrastrukturalne Łodzi, podkreślił rolę inwestycji w rozwój nowoczesnej przestrzeni miejskiej naszego miasta.

Wystąpienie prezesa BZB Projekt Bartłomieja Zgorzelskiego Prezes BZB Projekt Bartłomiej Zgorzelski

foto: Piotr Słoma

Sesja SWPŁ 2024 doskonale pokazała, jak Politechnika Łódzka łączy „globalną wizję” z „lokalnym wpływem”. Tematy poruszone przez osoby zaproszone do wystąpień, pokazały, że rozwój nauki i technologii ma bezpośrednie znaczenie dla rozwoju miast, a tym samym życia codziennego. Wydarzenie podkreśliło ogromny potencjał PŁ w dziedzinach matematyki, inżynierii oraz nowych technologii, które kształtują nie tylko przyszłość nauki, ale także lokalnej infrastruktury i gospodarki.

Po zakończeniu części wykładowej odbyło się spotkanie towarzyskie, podczas którego absolwenci mieli okazję do licznych dyskusji i rozmów przy wspólnym cateringu. W atmosferze wymiany doświadczeń i wspomnień kontynuowano rozmowy na temat nauki, technologii i lokalnych inicjatyw. Spotkanie to stanowiło doskonałą okazję do nawiązania i odświeżenia kontaktów, wzmacniając więzi między wychowankami PŁ.