Pierwszy dzień wiosny – czas na porządki
Pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej, po raz kolejny, aktywnie włączyli się w działania na rzecz środowiska w ramach akcji „GALANTE SPRZĄTANIE. Wiosenne porządki”.
Pracownicy i studenci Politechniki Łódzkiej, po raz kolejny, aktywnie włączyli się w działania na rzecz środowiska w ramach akcji „GALANTE SPRZĄTANIE. Wiosenne porządki”.
Szanowni Państwo
Ostatnie tygodnie przyniosły wiele wydarzeń, wokół których gromadziła się społeczność Politechniki Łódzkiej. Na jedno z nich – Research Week - chciałbym zwrócić szczególną uwagę, bo było ono ważne z kilku powodów.
Siódmego marca, po raz kolejny w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej była miejscem spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem gościł u nas Jakub Garbacz - organista Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi oraz czołowy wirtuoz gry na organach w Polsce.
Do wyboru rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2024-2028 został zgłoszony ze społeczności uczelni jeden kandydat. O reelekcję będzie ubiegał się prof. Krzysztof Jóźwik sprawujący funkcję rektora od 1 września 2020 roku.
Do tegorocznej edycji miejskiego konkursu dotacyjnego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024” wpłynęła rekordowa liczba – 56 wniosków.
Dr inż. Marcin Cichy z Wydziału Organizacji i Zarządzania otrzymał I nagrodę w XV konkursie Komitetu Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk na najlepszą pracę naukową 2021-2022, w kategorii prace doktorskie.
Profesor Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny informatyk i zdobywca prestiżowych grantów ERC, był gościem Research Week w Dniu Nauki i Projektów. W rozmowie z „Życiem Uczelni” mówi m.in. o badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji prowadzonych w IDEAS NCBR, którego jest prezesem oraz o tym, jak ważna jest promocja osiągnięć naukowych.
Dr hab. inż. Joanna Pietrasik i dr hab. Radosław Podsiadły otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Oboje są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Prezydent RP Andrzej Duda postanowienie o nadaniu tytułu badaczom z PŁ podjął 29 lutego.
W drugim tygodniu marca obfitującym w Politechnice Łódzkiej w wiele wydarzeń, odbyło się dwudniowe inauguracyjne spotkanie (Kick-off) projektu eXcape realizowanego przez zespół Voxel Research Lab - naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.
Piwo, miód pitny i wino - fermentowane napoje alkoholowe znane są od czasów pradawnych, a zwyczaje kulinarne z nimi związane nadal są żywe w naszej kulturze. Należy przy tym pamiętać, że na przestrzeni dziejów napoje alkoholowe wykorzystywano nie tylko żywieniowo, ale także w celach obrzędowych oraz jako dary dla bogów i zmarłych.