Życie Uczelni nr 167


  Komentarz Rektora

Rektor prof. Krzysztof Jóżwik
Dizał Promocji

Szanowni Państwo

Ostatnie tygodnie przyniosły wiele wydarzeń, wokół których gromadziła się społeczność Politechniki Łódzkiej. Na jedno z nich – Research Week - chciałbym zwrócić szczególną uwagę, bo było ono ważne z kilku powodów.

.


  Zrozumieć organy

Jakub Garbacz, czołowy wirtuoz gry na organach w Polsce
Jacek Szabela

Siódmego marca, po raz kolejny w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej była miejscem spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem gościł u nas Jakub Garbacz - organista Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi oraz czołowy wirtuoz gry na organach w Polsce.  Jeden kandydat w wyborach rektora PŁ

rektor prof. Krzysztof Jóźwik
arch. Działu Promocji

Do wyboru rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2024-2028 został zgłoszony ze społeczności uczelni jeden kandydat. O reelekcję będzie ubiegał się prof. Krzysztof Jóźwik sprawujący funkcję rektora od 1 września 2020 roku.

   Granty z UMŁ

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik w czasie konferencji prasowej promującej konkurs. Z tyłu wiceprezydent Łodzi Piotr Pustelnik
UMŁ

Do tegorocznej edycji miejskiego konkursu dotacyjnego „Łódź akademicka – naukowa, kreatywna i wielokulturowa 2024” wpłynęła rekordowa liczba – 56 wniosków.

 
  Liczy się przełomowość i innowacyjność badań

Prof. Piotr Sankowski był gościem Research Week w Politechnice Łódzkiej
Jacek Szabela

Profesor Piotr Sankowski z Uniwersytetu Warszawskiego, wybitny informatyk i zdobywca prestiżowych grantów ERC, był gościem Research Week w Dniu Nauki i Projektów. W rozmowie z „Życiem Uczelni” mówi m.in. o badaniach w dziedzinie sztucznej inteligencji prowadzonych w IDEAS NCBR, którego jest prezesem oraz o tym, jak ważna jest promocja osiągnięć naukowych.

   Dwoje nowych profesorów na Wydziale Chemicznym

chemia_mat. ilustracyjny
mat. Działu Promocji

Dr hab. inż. Joanna Pietrasik i dr hab. Radosław Podsiadły otrzymali tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki chemiczne. Oboje są naukowcami związanymi z Instytutem Polimerów i Barwników na Wydziale Chemicznym. Prezydent RP Andrzej Duda postanowienie o nadaniu tytułu badaczom z PŁ podjął 29 lutego.

 

   eXcape – nowy projekt zespołu Voxel Research Lab oficjalnie rozpoczęty

Spotkanie partnerów projektu w PŁ
zdj. organizatora

W drugim tygodniu marca obfitującym w Politechnice Łódzkiej  w wiele  wydarzeń, odbyło się dwudniowe inauguracyjne spotkanie (Kick-off) projektu eXcape realizowanego przez zespół Voxel Research Lab - naukowców z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych.

 

   Arabitol – biomarkerem archeologicznych pozostałości napojów alkoholowych?

Dr inż. Angelina Rosiak
Jacek Szabela

Piwo, miód pitny i wino - fermentowane napoje alkoholowe znane są od czasów pradawnych, a zwyczaje kulinarne z nimi związane nadal są żywe w naszej kulturze. Należy przy tym pamiętać, że na przestrzeni dziejów napoje alkoholowe wykorzystywano nie tylko żywieniowo, ale także w celach obrzędowych oraz jako dary dla bogów i zmarłych.