Zrozumieć organy

20-03-2024

Siódmego marca, po raz kolejny w tym roku, Sala Widowiskowa Politechniki Łódzkiej była miejscem spotkania z cyklu „Czwartkowe Forum Kultury”. Tym razem gościł u nas Jakub Garbacz - organista Bazyliki Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi oraz czołowy wirtuoz gry na organach w Polsce.

Jakub Garbacz to doświadczony artysta, prawdziwy znawca i pasjonat organów - królewskiego instrumentu, którego brzmienie od stuleci fascynuje ludzkość. Muzyk ukończył z wyróżnieniem studia w klasie organów prof. Mirosława Pietkiewicza w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Swoje wybitne umiejętności wykonawcze miał okazję potwierdzić, biorąc udział w licznych kursach mistrzowskich improwizacji i interpretacji organowej.

Jakub Garbacz i prowadząca CzFK prof. Anna Jeremus-Lewandowska Jakub Garbacz i prowadząca CzFK prof. Anna Jeremus-Lewandowska

foto: Jacek Szabela

Na co dzień Jakub Garbacz pełni funkcję pierwszego organisty Bazyliki Archikatedralnej w Łodzi. Jego ogromną pasją jest organizowanie cyklicznych koncertów oraz festiwali. Muzyk sprawuje m.in. kierownictwo artystyczne nad cyklem koncertów „Jesienne Dni Muzyki Organowej i Sakralnej” oraz „Katedralne wieczory muzyczne”. Stworzył także i organizuje Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Skierniewicach.

Podczas czwartkowego spotkania nie zabrakło licznych materiałów wideo, podczas emisji których zgromadzeni na sali goście mogli podziwiać różne etapy kariery organisty. Ich największą uwagę przykuła jednak fascynująca opowieść o budowie organów, niezwykle złożonej i tajemniczej, ilustrowana wieloma ciekawymi zdjęciami i anegdotami artysty.