Władze Uczelni w kadencji 2024-2028
1 września rozpoczęła się nowa kadencja władz rektorskich oraz dziekańskich naszej uczelni.
1 września rozpoczęła się nowa kadencja władz rektorskich oraz dziekańskich naszej uczelni.
Szanowni Państwo
Ostatnie tygodnie przyniosły wiele wydarzeń, wokół których gromadziła się społeczność Politechniki Łódzkiej. Na jedno z nich – Research Week - chciałbym zwrócić szczególną uwagę, bo było ono ważne z kilku powodów.
Trwają prace, rozpoczęte we wrześniu 2022 r. w ramach projektu: „Przebudowa i kompleksowa modernizacja energetyczna budynku Politechniki Łódzkiej u na potrzeby edukacyjne studentów i kadry naukowej uczelni. Wykonawcą tego zadania jest firma JAWBUD Sp. z o.o.”
Prof. Krzysztof Jóźwik rozpoczął swoje wystąpienie słowami:
Wysoki Senacie, droga społeczności akademicka, szanowni państwo, pięknym zwyczajem jest celebrowanie rocznicy powstania uczelni. To czas spojrzenia w przeszłość bogatej tradycji, na tle której podziwiamy nasz rozwój. Zbliżamy się do jubileuszu 80-lecia powołania Politechniki Łódzkiej. Na przestrzeni tych ośmiu dekad nastąpiły imponujące zmiany architektoniczne, dokonała się rewolucja technologiczna, poszerzyła nasza oferta kształcenia, ale niezmiennie najważniejsi są ludzie tworzący naszą społeczność akademicką. To dzięki nim możemy cieszyć się kolejnymi sukcesami wzmacniającymi pozycję PŁ w kraju i na świecie.
Z początkiem lipca, po długim okresie zawieszenia, wznowiona została mobilność w ramach programu Erasmus+. Po sprawdzeniu sytuacji epidemicznej, dzięki wsparciu Sekcji Mobilności Kadry, pojawiła się możliwość realizacji długo wyczekanych wyjazdów na zagraniczne uczelnie. Kierunkiem pierwszego z takich wyjazdów stał się Uniwersytet Pitesti w Rumunii. O początkach współpracy i jej kontynuacji pisze dr inż. Marek Woźniak z Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że liczne biura, hotele, firmy i obiekty użyteczności publicznej zostały zamknięte. Sztuczne systemy wodne, które były regularnie używane w budynkach, nagle stały się bezużyteczne. Sytuacja ta staje się groźna z powodu wzrostu ryzyka bakteriologicznego. Pisze o tym dr hab. inż. Dorota Kręgiel, prof. PŁ z Katedry Biotechnologii Środowiskowej.