Wznowienie mobilności w Erasmus+

28-08-2020

Z początkiem lipca, po długim okresie zawieszenia, wznowiona została mobilność w ramach programu Erasmus+. Po sprawdzeniu sytuacji epidemicznej, dzięki wsparciu Sekcji Mobilności Kadry, pojawiła się możliwość realizacji długo wyczekanych wyjazdów na zagraniczne uczelnie. Kierunkiem pierwszego z takich wyjazdów stał się Uniwersytet Pitesti w Rumunii. O początkach współpracy i jej kontynuacji pisze dr inż. Marek Woźniak z Katedry Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn.

Współpraca Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu  Pitesti rozpoczęła się w 2016 roku. W czasie wizyty studyjnej odwiedziłem wraz z dr hab. inż. Krzysztofem Siczkiem uczelnię, a także zakłady produkcyjne marki Dacia.

W czasie wizyty w Katedrze Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn W czasie wizyty w Katedrze Pojazdów i Podstaw Budowy Maszyn

foto: arch. autora

Stronę rumuńską reprezentował dr inż. Constantin Onescu z Wydziału Inżynierii Przemysłowej. Zostało wtedy zawarte porozumienie, w ramach którego studenci z Uniwersytetu w Pitesti mogli przyjeżdżać na zajęcia oraz dwumiesięczne praktyki na Politechnikę Łódzką. W ramach prowadzonych zajęć opublikowane zostały w czasopiśmie Combustion Engines artykuły z zakresu trybologii (artykuł za rok 2020 jest w recenzji).

Malownicza trasa transfogarska Malownicza trasa transfogarska

foto: arch.autora

W czasie mojej kolejnej wizyty w 2019 r. związanej z możliwościami odbywania studiów i praktyk studenckich na Uniwersytecie w Pitesti i w zakładach Dacii okazało się, że koncern ten zrealizował wiele inwestycji w obszarze oprzyrządowania i wyposażania laboratoryjnego swoich zakładów, a także Wydziału Mechanicznego uniwersytetu.

W tym samym roku Politechnikę odwiedził dr inż. Constantin Onescu. Towarzyszyła mu przedstawicielka administracji uczelni – mgr Cristina Elena Onescu, bowiem goście poza omówieniem dalszej współpracy chcieli m.in. poznać sposób obsługi administracyjnej studentów.

Wraz z otwarciem granic, Politechnika Łódzka wznowiła możliwość wyjazdów zagranicznych. Po sprawdzeniu sytuacji epidemicznej w kraju docelowym, pojawiła się szansa, by w Sekcji Mobilności Kadry PŁ procedować dokumentację związaną z wyjazdem. Tak się stało, że jako pierwszy skorzystałem po przerwie pandemicznej z wyjazdu w ramach programu Erasmus+.

Uczestnicząc w zajęciach ze studentami zdobyłem nowe doświadczenia w kierunku interdyscyplinarnego rozwoju metod kształcenia studentów. Odbyłem szereg spotkań i rozmów z przedstawicielami uczelni na temat naszej dalszej współpracy.

W plan wyjazdu wplecione zostały także: wizyta w Bukareszcie (stare miasto oraz Dom Ludu - jeden z największych i najcięższych budynków świata), Cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej w Curtea de Argeș oraz przejazd malowniczą trasą transfogarską zaliczaną do jednych z najładniejszych oraz najwyżej położonych w Europie.

- Miejmy nadzieję, że wizyta na uczelni w Pitesti zachęci zarówno kadrę, jak również studentów PŁ do podejmowania mobilności w ramach programu Erasmus+ i do wyjazdów do tego malowniczego kraju – podsumowuje Paulina Danieluk z Sekcji Mobilności Kadry.

.