Życie Uczelni nr 154


  Absolwent IFE w BioNTech

2020-12-09
IFE wykształciło wielu wybitnych absolwentów
Jacek Szabela

Świat obiegła informacja, że coraz bliższa jest chwila, gdy z oczekiwanej szczepionki na koronawirusa, nad którą pracują niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech oraz koncern farmaceutyczny Pfizer będzie można już skorzystać.

W prestiżowym czasopiśmie „Nature” ukazał się artykuł COVID-19 vaccine BNT162b1 elicits human antibody and TH1 T cell responses. Wśród wielu autorów tej publikacji jest Julian Sikorski z firmy BioNTech. Jego wkład w przedstawione wyniki badań to opracowanie danych.

   Mechanicy i chemicy wspólnie dla ochrony środowiska

2020-12-07
Pojemniki po przebiciu w urządzeniu laboratoryjnym
Damian Obidowski

Naukowcy z Instytutu Maszyn Przepływowych, Instytutu Inżynierii Materiałowej oraz z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej pracują nad prototypem urządzenia do bezpiecznego przetwarzania pojemników po aerozolach. Badania są prowadzone w ramach projektu ECO-AEROZOL pozyskanego z NCBiR przez firmę CSD-ECO Sp. z o. o.
  Moja Politechnika, studia w trudnych czasach

2020-12-04
mat. ilustracyjny

Praca Pana Jerzego Nowakowskiego, absolwenta Wydziału Mechanicznego z 1964 roku uzyskała wyróżnienie w konkursie "Moja Politechnika"

Gdy w 1951 roku kończyłem Liceum Przemysłu Metalowego w Łodzi dyrektor poinformował nas – absolwentów, że wszyscy otrzymamy trzyletnie nakazy pracy. Najlepsi uczniowie, to znaczy członkowie ZMS, a było ich pięciu, mają prawo zdawać na wyższą uczelnię. Nazwiska tych uczniów przekazano na Politechnikę Łódzką. Mnie na liście nie było, nie należałem do ZMS, więc pozostał mi nakaz pracy.  Moja Politechnika już na zawsze

2020-12-04
mat. ilustracyjny

Praca dr inż. arch. Elżbiety Muszyńskiej z Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska uzyskała wyróżnienie w konkursie na esej "Moja Politechnika".

To nie Politechnika jest moja, a raczej ja do niej należę, nieprzerwanie od ponad pół wieku, dokładnie 53 lata. Związałam się z nią na dobre i na złe, zaraz po dyplomie na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.  Łódzkie Eureka

2020-12-03
Wśród laureatów jest z PŁ prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik (czwarta od lewej) oraz prof. Piotr Borkowski (z lewej)
Paweł Łacheta, UMŁ

Wyróżnienie statuetką Łódzkie Eureka przyznawane jest za osiągnięcia promujące twórców działających na rzecz rozwoju Łodzi jako ośrodka naukowego i akademickiego. Jest przyznawane przez Radę ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Miasta Łodzi. 

 
  Wśród ekspertów

2020-12-02
Dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ

Powołany został 39-osobowy Zespół Ekspertów przy Prezydium KRASP. W jego składzie jest dr inż. Dorota Piotrowska, prof. PŁ dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Łódzkiej.