Zwycięskie pomysły w projekcie IDEA BOX

24-04-2024

Zakończyło się głosowanie na pomysły zgłoszone przez pracowników, studentów i doktorantów Politechniki Łódzkiej w ramach tegorocznej edycji projektu Idea Box. Rektor PŁ, prof. Krzysztof Jóźwik, wręczył pomysłodawcom zwycięskich projektów pamiątkowe dyplomy.

 

 

Jak powiedział rektor -

Idea Box to piękna inicjatywa, bo daje możliwość zrealizowania pomysłów, które wcale nie są takie oczywiste. Może na nie głosować cała uczelnia, więc te dziś nagrodzone dyplomem idee, znajdują uznanie wśród licznego grona. Ten projekt buduje wspólnotę, bo pomysły dedykowane są dla wszystkich - tak jak jest w tytule projektu, który otrzymał najwięcej głosów, czynimy to „for all”. Chodząc po naszym kampusie i parku, zobaczymy też wkrótce więcej „domków” dla ptaków, owadów i jeży. To przecież wielka przyjemność, że stwarzamy im takie warunki, w których również te stworzenia znajdują swoje miejsce. To jest naprawdę wspaniałe, że możemy w taki sposób rozwijać Politechnikę Łódzką. Gratuluję serdecznie laureatom.

Ogółem zgłoszono 52 pomysły, z czego 11 zostało skierowanych przez rektora PŁ do realizacji i dalszego procedowania poza budżetem Idea Box. Dzięki temu pozostała większa kwota na realizację wniosków skierowanych do głosowania.

VIII edycja projektu cieszyła się dużym zainteresowaniem. W głosowaniu wzięło udział ponad 1 000 osób.

Autorzy trzech projektów, które uzyskały najwięcej głosów (od lewej): prof. PŁ Grzegozr Granosik, mgr Ewa Nowak i student Jakub Żaczek Autorzy trzech projektów, które uzyskały najwięcej głosów (od lewej): prof. PŁ Grzegozr Granosik, mgr Ewa Nowak i student Jakub Żaczek

foto: Filip Podgórski

Zwycięskie pomysły:

  • Design-4-All – przestrzeń kreatywna na PŁ, autor: dr hab. inż. Grzegorz Granosik, prof. PŁ (367 głosów).

Zmodernizowany budynek A7 zostanie wyposażamy w unikatowe w skali kraju połączenie fablabu, laboratorium VR oraz laboratorium ergonomii. Jak napisano we wniosku - Jeszcze tylko projektor multimedialny i trochę mebli, sprzęty BHP do bezpiecznej pracy z maszynami oraz zaplecze do "post procesingu" wydruków 3D - i możemy organizować spotkania makerskie. Spotkania, w których uczestniczą osoby stawiające na kreatywność, funkcjonalność i użytkowość swoich projektów.

  • Domki dla pszczół, owadów, ptaków i jeży, autorka: Ewa Nowak (346 głosów).

Domki dla pszczół, owadów, ptaków i jeży powstaną przy łąkach kwiatowych, które zawdzięczamy także IDEA BOX oraz tam, gdzie na terenie kampusu rosną drzewa

  • Chill Zone w „Budynku Trzech Wydziałów”, autor: Jakub Żaczek (337 głosów).

Będzie to miejsce zagospodarowane przez pufy, kanapy, stoły, gniazdka elektryczne i zieleń. Ma być przytulne i przyjazne studentom i służyć do nauki i odpoczynku podczas długich przerw między zajęciami.

Pula środków przeznaczonych na realizację wybranych pomysłów wyniosła 100 000 zł.

- Cieszymy się z aktywności pracowników, studentów oraz doktorantów naszej uczelni, którzy zgłaszając swoje pomysły i biorąc udział w głosowaniu w ramach budżetu Idea Box przyczyniają się do zmiany kampusu Politechniki Łódzkiej w miejsce jeszcze bardziej przyjazne do pracy, studiowania a także spędzania wolnego czasu – powiedział Adam Owczarek, kierownik Działu Rozwoju Uczelni, organizującego projekt.

W ramach wcześniejszych edycji zrealizowano między innymi: dwie kwietne łąki, ule dla pszczół, stacje naprawy rowerów i stojaki na rowery, wewnętrzne i zewnętrzne strefy studenckie, czujniki jakości powietrza na kampusie, a także aplikację Mobile Alert.

Wśród zgłoszonych pomysłów realizowanych poza budżetem Idea Box są m.in. nowa strona internetowa programu Erasmus dla PŁ (pomysł jest w trakcie realizacji) oraz siedziska w parku im. Klepacza.

Na pomysły związane z parkingiem dla rowerów i hulajnóg z możliwością ich ładowania i systemem kontroli dostępu, których budżet znacznie przekracza możliwości IDEA BOX trwają działania dla pozyskania środków finansowych.

Podobnie jak tzw. "przedepty" w parku Klepacza, na które został  przygotowany projekt zagospodarowania, a jego realizacja po zdobyciu środków nastąpi w bieżącym i następnym roku.

Kilka pomysłów związanych ze strefami wyciszenia i nauki wpisuje się w projekt „Uczelnie coraz bardziej dostępne”, z którego planowany jest zakup i montaż tzw. „kabin biurowych”, stanowiących takie właśnie miejsce.