Dzięki aplikacjom rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej (VR/AR) przełom w europejskich systemach opieki zdrowotnej jest coraz bliżej. Unia Europejska przeznaczyła ponad 5,8 miliona euro na projekt VR Health Champions, który został przyznany z prestiżowego programu Horyzont Europa w ramach instrumentu międzyregionalnych inwestycji w innowacje. W gronie 17 partnerów – uczelni oraz firm z branży EIT Health z Portugalii, Włoch, Polski, Łotwy, Niemiec, Węgier i Belgii jest Politechnika Łódzka.
- Inwestowanie w technologie VR/AR w opiece zdrowotnej, mimo wyzwań, przynosi wiele korzyści, które mogą znacząco poprawić jakość i efektywność leczenia
-mówi dr hab. inż. Dorota Kamińska z zespołu Voxel Research Lab Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych koordynująca projekt po stronie PŁ.
Projekt VR Health Champions ma na celu podniesienie gotowości technologicznej innowacji VR/AR opracowanych przez kluczowe małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) z poziomu testowania prototypów do wdrożenia. Mówiąc o konkretnych korzyściach, jakie może on przynieść dr hab. inż. Dorota Kamińska wymienia:
- Lepszą nawigację medyczną podczas operacji. Dzięki VR/AR chirurdzy mogą uzyskać bardziej precyzyjne obrazy i informacje w czasie rzeczywistym, co zwiększa dokładność i bezpieczeństwo operacji.
- Terapeutyczne gry immersyjne. Pacjenci mogą korzystać z gier VR jako formy terapii, co może pomóc w rehabilitacji, redukcji bólu i stresu oraz poprawie zdrowia psychicznego.
- Ocenę poznawczą: VR może być używane do diagnozowania i monitorowania zaburzeń poznawczych, takich jak demencja, w bardziej interaktywny i angażujący sposób.
- Edukację specjalistów medycznych i studentów. VR umożliwia realistyczne symulacje medyczne, co pozwala na lepsze przygotowanie lekarzy i studentów do rzeczywistych sytuacji klinicznych.
- Dostosowanie zestawów VR do użytku medycznego. Specjalnie zaprojektowane zestawy VR mogą być używane w różnych procedurach medycznych, co zwiększa komfort i efektywność leczenia.
- Te innowacje mogą prowadzić do szybszej i bardziej skutecznej opieki zdrowotnej, poprawiając ogólne doświadczenia pacjentów i ich wyniki zdrowotne. Przyspieszenie tych zastosowań będzie możliwe dzięki wypełnieniu luk w ich łańcuchach wartości i wsparciu nowymi usługami dostosowanymi do rozwiązań XR, co pomoże złagodzić bariery rynkowe
– mówi dr hab. inż. Dorota Kamińska.
Projekt VR Health Champions dąży do:
- Zmniejszenia różnic innowacyjnych między rozwiniętymi i mniej rozwiniętymi regionami Europy.
- Przygotowania sektora opieki zdrowotnej na kolejną transformację technologiczną.
- Włączenia europejskich innowacji XR do systemów refundacji kosztów opieki zdrowotnej poprzez współpracę międzyregionalną, tworzenie nowych europejskich łańcuchów wartości i łagodzenie barier rynkowych, wykorzystując różne mocne strony partnerstwa.
- Ostatecznie projekt ten przyczyni się do wzmocnienia pozycji uczestniczących państw członkowskich i UE na globalnym rynku zdrowia XR (Extended Reality, zwiększenia cyfrowej konkurencyjności uczestniczących regionów oraz stworzenia szansy dla europejskich rozwiązań zdrowotnych XR na rozwój na rynku
– podsumowuje dr hab. inż. Dorota Kamińska.
Naukowcy z PŁ będą odpowiedzialni za opracowywanie nowoczesnych narzędzi medycznych np. przez wspomaganie USG, wykorzystując do tego narzędzia rozszerzonej rzeczywistości, opracowanie treningu „soft skills” (umiejętności interpersonalnych i społecznych) dla medyków z wykorzystaniem VR oraz testy efektywności aplikacji na podstawie analizy danych biomedycznych.
Projekt We Are Health Champions - Disrupting the European Healthcare Systems with Virtual Reality and Augmented Reality Applications rozpocznie się 1 października 2024 I potrwa trzy lata. Jego koordynatorem jest Instituto Pedro Nunes: Associacao para a Inovacao e Desenvolvimento em Ciencia e Tecnologia z Coimbry (IPN: Stowarzyszenie na rzecz Innowacji i Rozwoju w Nauce i Technologii).