PŁ wesprze producenta maszyn elektrycznych

07-12-2021

We współpracy z Politechniką Łódzką powstanie Centrum Badawczo-Rozwojowe firmy ZME EMIT S.A. (Grupa Cantoni). Jest to unikatowa inicjatywa w skali kraju.

Dynamiczny postęp zaawansowanych technologii projektowania i produkcji stawia nowe wyzwania przed środowiskami gospodarczymi i naukowymi. Nowoczesne zaplecze badawcze, jakim są uczelnie, powinno wnosić istotny wkład w rozwój technologiczny, a tym samym przyczyniać się do konkurencyjności firm.

Takim przykładem jest koncepcja powołania Centrum opracowana w efekcie dotychczasowych wieloletnich kontaktów PŁ z firmą EMIT i w pełni popierana przez jej właściciela, Grupę Cantoni. Grupa ta jest jednym z największych w Europie producentów maszyn elektrycznych i zaawansowanych technologicznie napędów stosowanych we wszystkich segmentach przemysłu. Dzięki Centrum firma EMIT uzyska dodatkowy impuls rozwojowy pozwalający na skuteczne rywalizowanie na trudnym rynku urządzeń elektrycznych, w tym maszyn elektrycznych.

Współpraca uczelni z globalnym partnerem przemysłowym otwiera możliwość realizowania specjalnie dedykowanych grantów z NCBR czy Unii Europejskiej. Między innymi partnerzy rozmawiają o projektach związanych z Koleją Dużych Prędkości. Tematyka prac wdrożeniowych prowadzonych w Centrum będzie ustalona odrębnymi porozumieniami z jednostkami PŁ, w tym głównie z Instytutem Mechatroniki i Systemów Informatycznych, Instytutem Automatyki oraz Instytutem Energetyki z Wydziału EEIA oraz Instytutem Maszyn Przepływowych z Wydziału Mechanicznego.

Umowa o współpracy została podpisana przez rektora PŁ prof. Krzysztofa Jóźwika i prezesa Zarządu firmy Włodzimierza Kęsickiego. Wiodącą rolę w realizacji jej postanowień odgrywać będzie Instytut Mechatroniki i Systemów Informatycznych kierowany przez prof. Sławomira Wiaka.

Centrum zlokalizowane na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki będzie stanowić zaplecze badawcze i edukacyjne ZME EMIT. Pracownicy uczelni będą wspierać firmę w doskonaleniu i rozwoju jej produktów, w szczególności w projektowaniu nowoczesnych energooszczędnych maszyn elektrycznych.

Korzyścią dla procesu kształcenia jest umożliwienie studentom wybranych kierunków zapoznania się z nowoczesnymi technologiami i produktami Zakładu EMIT w ramach praktyk oraz projektów i prac dyplomowych. Partnerom zależy też na realizacji doktoratów wdrożeniowych.

Historia ZME EMIT sięga roku 1921, w którym utworzono Fabrykę Polskich Zakładów Elektrycznych Brown-Boveri S.A. Pod obecną nazwą firma działa od 2001 roku. Zakład Maszyn Elektrycznych EMIT S.A. wchodzi w skład Grupy Cantoni, która ma 70 proc. udziału w polskim rynku silników elektrycznych. Strategia rozwoju firmy dotyczy również projektowania i produkcji silników trakcyjnych, szczególnie dla transportu szynowego. Dotyczy to segmentu Kolei Dużych Prędkości, tak ważnego dla Polski.