Pierwsze spotkanie Rady Politechniki Łódzkiej

08-02-2021

Z początkiem tego roku rozpoczęła się nowa kadencja Rady Politechniki Łódzkiej. Działa ona w częściowo zmienionym składzie. Na jej czele stanął dr inż. Mirosław Sopek, założyciel spółki i wiceprezes Zarządu MakoLab SA ds. technologii. Pierwsze spotkanie członków Rady odbyło się zdalnie. Rektor i przewodniczący łączyli się online z gabinetu z pozostałymi członkami Rady, co nie przeszkodziło dyskusji na ważne dla uczelni tematy.

 

 

 

Rada Uczelni została wprowadzona w publicznych szkołach wyższych przez ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, która nadała temu ciału wiele ważnych kompetencji. Rektor podziękował członkom pierwszej Rady PŁ i jej przewodniczącemu prezesowi Zarządu Radia Łódź Dariuszowi Szewczykowi za pracę w pionierskiej kadencji. W czasie spotkania omówiony został plan pracy Rady Politechniki Łódzkiej na bieżący rok.

Przewodniczący Rady Politechniki Łódzkiej dr inż. Mirosław Sopek Przewodniczący Rady Politechniki Łódzkiej dr inż. Mirosław Sopek

Relacjonując dyskusję, przewodniczący dr inż.  Mirosław Sopek powiedział - Poza zadaniami, które formalnie wynikają z Ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym dyskutowaliśmy także o dodatkowych inicjatywach, które Rada planuje podjąć wspólnie z władzami uczelni i środowiskiem akademickim. Szczególnie bliski jest nam temat przedsiębiorczości. Uważamy, że należy silnie sprzyjać, tak jak to jest w innych krajach oraz w innych uczelniach w Polsce, powstawaniu inkubatorów przedsiębiorczości dla startupów inicjowanych przez studentów Politechniki Łódzkiej. Jestem absolwentem tej uczelni, byłem wykładowcą akademickim, a od wielu lat działam w biznesie. Pan Rektor i wszyscy członkowie Rady są zgodni, że w nowoczesnym podejściu do edukacji, poza przekazywaną wiedzą bardzo ważne jest przedstawianie perspektyw zawodowych. Uznaliśmy, że musimy pomóc studentom, by stawali się aktywnymi przedsiębiorcami rozwijającymi własne pomysły. Przedsiębiorczość akademicka powinna być motorem postępu w życiu zawodowym, a także przynosić korzyści uczelni.

Ważną inicjatywą, o której także dyskutowano jest idea powstania w Politechnice Łódzkiej międzywydziałowego centrum sztucznej inteligencji. Pierwsze działania i rozmowy w tym zakresie już się dzieją. Jak podkreśla dr inż. Mirosław Sopek – Sztuczna inteligencja nie jest już tylko domeną IT. Jest stosowana w bardzo wielu dziedzinach i widzę tu ogromną szansę, aby uczelnia jeszcze mocniej podkreśliła swój potencjał w tym zakresie.

W kadencji trwającej od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2024 r., w skład Rady Politechniki Łódzkiej, której przewodniczy dr inż. Mirosław Sopek, wchodzą jako członkowie wybrani spoza wspólnoty uczelni: dr inż. Tomasz Krysiński, wiceprezes ds. rozwoju i innowacji Airbus Helicopters i mgr inż. Dariusz Wojciech Szewczyk, prezes Zarządu Radia Łódź, a ze środowiska akademickiego PŁ: prof. Andrzej Bartoszewicz, prof. Wojciech Wolf oraz dr hab. inż. Jacek Sawicki, prof. PŁ. W gremium tym jest także przewodnicząca samorządu studenckiego Julia Chojnacka.

 

 

 

Pierwszy wywiad dla uczelnianych mediów