Politechnika Łódzka i Uma Investments Sp. z o.o., część międzynarodowego koncernu Kellanova, znanego z produkcji chipsów Pringles, nawiązały współpracę na rzecz rozwoju i edukacji studentów oraz inicjatyw badawczo-rozwojowych.
Jako rektor Politechniki Łódzkiej, wierzę, że takie partnerstwa pomiędzy sektorem edukacji i przemysłu są kluczowe dla rozwoju naszych studentów i całej społeczności akademickiej. Przede wszystkim, współpraca ta daje naszym studentom bezcenne doświadczenie praktyczne
– mówi prof. Krzysztof Jóźwik.
Dodaje, że podpisany dokument dotyczy wielu kierunków kształcenia, jak również udziału Politechniki Łódzkiej we wspólnych projektach odpowiadających na potrzeby firmy.
Dzięki udziałowi w programach praktyk i staży, studenci będą mieli możliwość zastosowania teorii, której nauczyli się na wykładach, do rzeczywistych problemów i projektów. To nie tylko pomaga im lepiej zrozumieć materiał, ale także pozwala im rozwijać umiejętności, które są niezbędne na dzisiejszym rynku pracy.
Kellanova, znana z produkcji chipsów Pringles, zaprasza do współpracy studentów z Wydziałów Mechanicznego, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Biotechnologii i Nauk o Żywności, Organizacji i Zarządzania oraz Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. O znakomitej jakości kształcenia jest przekonany Andrzej Szymanowski, Starszy Kierownik ds. personalnych i Członek Zarządu UMA Investments Sp. o.o. w skład kierownictwa, której wchodzi 9 absolwentów PŁ.
Firma zainwestowała w Polsce w Fabrykę Pringles w Kutnie około 1,9 miliarda złotych. W ciągu dnia produkuje około 2 miliony puszek chipsów Pringles, które są wysyłane na wszystkie niemal kontynenty. Efektem tych inwestycji są również przyznane granty, z których część przeznaczona zostanie na wsparcie w zakresie edukacji i rozwoju. Z tego punktu widzenia ważna jest także perspektywa współpracy z Politechniką Łódzką nad ciekawymi projektami związanymi z rozwojem firmy . W Kutnowskim zakładzie, zatrudniającym obecnie 750 osób, stosowane są najnowsze, najbardziej zaawansowane technologie, które muszą być obsługiwane przez najlepszych, dobrze wykształconych fachowców.
Jak zaznacza Andrzej Szymanowski członek Zarządu i Starszy Kierownik ds. personalnych
Współpraca z firmą taką jak Uma Investments Sp. z o.o. daje studentom możliwość poznania branży od środka. Dzięki wycieczkom dydaktycznym i spotkaniom integracyjnym, studenci mogą zobaczyć, jak wygląda praca w firmie na co dzień. To może być dla nich cenna inspiracja i motywacja do dalszego rozwoju. Ten moment jest dla naszej firmy szczególnie ważny, bowiem mamy ambicję dołączyć do Globalnej Sieci Lighthouse / „latarni morskiej” Siemensa, zakładów wiodących w obszarze wykorzystania technologii czwartej rewolucji przemysłowej. Uma Investments Sp. z o.o. chce nawiązać z uczelnią długotrwałą współpracę, tworząc w przyszłości wspólne, innowacyjne projekty. Myślenie koncepcyjne, walidacja różnych pomysłów, wykorzystanie kreatywności młodzieży – to jest ten wymiar, w który nasza firma będzie chciała zainwestować.
Rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik jest przekonany, że takie partnerstwa są kluczowe dla innowacji.
Poprzez wspólne przedsięwzięcia badawcze, możemy łączyć naszą wiedzę akademicką z praktycznym doświadczeniem firmy, aby tworzyć nowe rozwiązania, które mogą przynieść korzyści zarówno dla nauki, jak i przemysłu
- mówi.