Nominacje profesorskie

08-02-2021

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z 4 stycznia br. nadał tytuł profesora dr hab. inż. Katarzynie Grabowskiej i dr. hab. inż. Dawidowi Stawskiemu, naukowcom z Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

Prof. Katarzyna Grabowska

Jest dziekanem Wydziału oraz kierownikiem Katedry Technologii Dziewiarskich i Maszyn Włókienniczych.

W 1997 r. uzyskała stopień doktora z wyróżnieniem i rozpoczęła pracę w nowo utworzonej Katedrze Architektury Tekstyliów. W 2007 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego.

Od 2000 r. współpracuje z Uniwersytetem w Ghent. Jest autorką 4 polsko-belgijskich grantów. Była stażystą w Programie TOP 500 w Uniwersytecie w Kalifornii Berkeley (2012). W latach 2013 –14 jako profesor wizytujący była zapraszana do Australii przez The Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation w Melburne i Uniwersytet w Geelong.

Prof. Katarzyna Grabowska Prof. Katarzyna Grabowska

Zainteresowania naukowe prof. Grabowskiej dotyczą budowy modeli fizycznych i matematycznych opisujących właściwości liniowych wyrobów włókienniczych o rozbudowanych powierzchniach. Jest autorytetem w dziedzinie przędz ozdobnych i twórcą szkoły z tej tematyki. Jej prace naukowe w zakresie nitek fantazyjnych były licznie cytowane w czasopismach z listy Journal Citation Reports.  Monografia „Fancy Threads” (2019) jest podsumowaniem wieloletnich badań. Jest autorką patentu europejskiego i 5 patentów krajowych. Licencja na patent „Nitka hybrydowa do indukcji elektromagnetycznej”, została sprzedana do przemysłu. Była kierownikiem 10 grantów badawczych.

Za swoją działalność prof. Katarzyna Grabowska została odznaczona Medalem Edukacji Narodowej (2008 r). Otrzymała Złoty Medal za „Excellent and Creative efforts to invent Textile Charger for Mobile Devices” na Międzynarodowej Wystawie w Seulu w (2019) oraz za „Ładowarkę tekstylną do zasilania urządzeń mobilnych takich jak smartfony, tablety” przyznany przez Urząd Patentowy RP w 2019 r.

Prof. Dawid Stawski Prof. Dawid Stawski

Od 2009 r. jest redaktorem naczelnym międzynarodowego czasopisma Autex Res. J., a od 2016 r. członkiem Rady Redakcyjnej Fibers and Textiles in Eastern Europe. W roku 2016 została wybrana prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uniwersytetów działających na rzecz Włókiennictwa AUTEX. W latach 2016 – 2019 pełniła funkcję wiceprezydenta europejskiej sieci Textile ETP.

Prof. Dawid Stawski

Jest absolwentem Wydziału Włókienniczego z 2000 r. Cztery lata później obronił rozprawę doktorską i rozpoczął pracę w Katedrze Chemii Fizycznej Polimerów. Obecnie kieruje Zakładem Chemii i Chemii Fizycznej Polimerów w Instytucie Materiałoznawstwa Tekstyliów i Kompozytów Polimerowych. W 2012 r. uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na podstawie monografii „Zaawansowana analiza powierzchni włókien polipropylenowych w płaskich wyrobach włókienniczych modyfikowanych nanowarstwami polielektrolitów”.

Zainteresowania naukowe prof. Stawskiego koncentrują się wokół zagadnień związanych z analizą termiczną, modyfikacją chemiczną polimerów, modyfikacją warstwy wierzchniej w materiałach polimerowych i zastosowaniem metody layer-by-layer do modyfikacji tekstyliów.

Dotychczasowy dorobek naukowy, w którym opisał wyniki swoich badań, obejmuje 54 artykuły w zagranicznych i krajowych recenzowanych czasopismach, w tym trzy rozdziały w monografiach naukowych oraz 66 referatów i komunikatów na konferencjach naukowych. Aktualny Indeks Hirscha według bazy Scopus wynosi 12.

Prof. Dawid Stawski był promotorem dwóch zakończonych obroną przewodów doktorskich. Odbył staże naukowe w Niemczech (2008 r. i 2012 r.) w Instytutcie Badań Polimerów w Dreźnie, a także w norweskim Uniwersytecie w Agder, gdzie pracował w Grupie Ekologii Funkcjonalnej w w Kristiansand (2009 r. i 2016 r.) oraz w Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku (2014 r.).

Od 2009 r. prowadził wykłady zagraniczne w Norwegii, Niemczech, Islandii, Białorusi i na Węgrzech. W 2019 r. odbył kurs z nowoczesnych metod nauczania w Olin College (Boston, USA). Otrzymał stypendia Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Fundacji Partners Polska, grant międzynarodowy z Funduszu Wyszehradzkiego oraz grant NCBiR w ramach programu Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej. Jest ekspertem oceniającym projekty dla NCBiR oraz PARP.