Muzyka nie zna ograniczeń

03-04-2024

Gościem cyklu „Czwartkowe Forum Kultury” był Rafał Songan - uznany solista polskich scen operowych, baryton.

Rafał Songan to doświadczony artysta, znakomicie czujący się na scenie. Śpiewak jest absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej w Łodzi. 

Z Rafałem Songanem rozmowę prowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska Z Rafałem Songanem rozmowę prowadziła prof. Anna Jeremus-Lewandowska

foto: Michał Grzelak

Z tym miastem związał w dużej mierze swoją zawodową karierę, będąc od 1989 roku solistą Teatru Wielkiego w Łodzi. Już jego debiut w „Czarnej masce” Krzysztofa Pendereckiego, wystawionej w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, wzbudził uznanie publiczności i krytyków.

Śpiewak występował we Włoszech, Francji, Anglii, Niemczech czy Szwajcaria. W swoim dorobku artystycznym śpiewał m.in. partie Nabucca w „Nabucco”, Escamillo w „Carmen” Georgesa Bizeta czy Oniegina w „Onieginie” Piotra Czajkowskiego.

Bogaty repertuar artysty, oprócz znanych partii operowych czy operetkowych, obejmuje także utwory musicalowe. Rafał Songan znakomicie interpretuje także światowe przeboje muzyki popularnej.

Podczas czwartkowego spotkania nie zabrakło licznych materiałów wideo i zdjęć, dzięki którym zgromadzeni na sali goście mogli podziwiać różne etapy kariery śpiewaka.