Lubi biegać

27-03-2024

Dr inż. Magdalena Gajek z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej zajęła 3. miejsce w klasyfikacji akademickiej wykładowców w Nationale-Nederlanden Półmaratonie Warszawskim. W tym roku odbyła się już jego 18. edycja i dodatkowo miała rangę Mistrzostw Polski w półmaratonie. Było to wydarzenie, które przyciągnęło tysiące uczestników z Polski i zagranicy.

Badaczka z Wydziału Chemicznego reprezentująca Politechnikę Łódzką była jedną z 15 tysięcy biegaczy, którzy stanęli na starcie. Trasa o długości 21,097 km wiodła przez malownicze miejsca stolicy.

Dr inż. Magdalena Gajek z medalem Dr inż. Magdalena Gajek z medalem

foto: arch. prywatne

W Półmaratonie Warszawskim dodatkowa rywalizacja rozgrywała się w ramach kilku kategorii związanych z wykonywanym zawodem m.in. klasyfikacja służb mundurowych, lekarzy, dziennikarzy, prawników, handlowców oraz akademicka zarówno studentów jak i wykładowców.

Dr inż. Magdalena Gajek bieg ukończyła z czasem 01:47:42, co daje średnie tempo rzędu 5 min 04 s na kilometr. - Jest to wynik zdecydowanie gorszy od mojego rekordu życiowego na tym dystansie, jednak mocno zadowalający dla amatora – mówi.

Pani adiunkt w swojej pracy naukowej zajmuje się analizą pierwiastkową różnego rodzaju próbek, zwłaszcza próbek środowiskowych i żywności. Teraz jednak rozmawiamy o sporcie.

Czy dużo biega na co dzień?

- Sukcesywnie realizuję odpowiednio przygotowane plany treningowe pod konkretne dystanse (10 km, półmaraton czy maraton). Najczęściej biegam 30 - 40 km tygodniowo. Liczba kilometrów i częstotliwość biegania jest zależna od cyklu przygotowawczego. Co istotne, nie biegam codziennie, średnio 3-4 razy w tygodniu. W budowaniu formy równie ważna jak sam trening jest regeneracja po nim. Dzień wolny od biegania staram się uzupełniać inną formą aktywności np. jazdą na rowerze czy stretchingiem.

Czym dla Magdaleny Gajek jest ta forma uprawiania sportu?

- Bieganie to nie tylko zwykła aktywność fizyczna, która pozwala mi na utrzymanie dobrej kondycji. To również obszar osobistych wyzwań, sposób na pokonywanie własnych ograniczeń i osiąganie nowych celów. Jednak przede wszystkim, bieganie to mój sposób na relaks, źródło radości i satysfakcji.