Let’s go green razem z PŁ

28-08-2024

Przedstawiciele Politechniki Łódzkiej zostali zaproszeni do udziału w wydarzeniu inaugurującym dwa projekty: Strefa RozwoYou 3.0 i Strefa Transformacji, współfinansowane ze środków unijnych i realizowane przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną. Motywem przewodnim spotkania zatytułowanego „Let’s go green” było podnoszenie kompetencji i kwalifikacji w zakresie zielonych technologii.

 

 

Dostosować się do ekologicznych wyzwań

Strefa RozwoYou 3.0 to projekt skierowany do osób pragnących się przekwalifikować i podnieść swoje kompetencje zawodowe. – Zielona transformacja jest bardzo ważnym tematem, wymagającym dobrze wykształconych specjalistów, a działania z nią związane podnoszą wizerunek firmy – mówi prof. Paweł Strumiłło, prorektor ds. rozwoju, kierujący zespołem ds. zrównoważonego rozwoju PŁ. Podczas konferencji uczestniczył on w panelu „ESG w drodze do zrównoważonego rozwoju”. Dyskusję z udziałem przedstawicieli firm wdrażających zasady ESG, korzystających z bonów rozwojowych na podnoszenie kompetencji i kwalifikacji oraz działających w zielonej gospodarce, moderował Bartłomiej Zgorzelski, przedsiębiorca, społecznik i członek Rady Politechniki Łódzkiej.

Znaczenie twardych kwalifikacji w zielonej transformacji

Prof. Paweł Strumiłło podkreślił znaczenie „twardych kwalifikacji”:

Mówimy o zielonej transformacji i chcemy w niej uczestniczyć, ale stoją za nią konkretne zjawiska wynikające z nauk ścisłych. Zasobniki energii, energetyka wiatrowa czy technologie wodorowe - wszystko to wymaga bardzo konkretnych kompetencji technicznych. W tym zakresie możemy zaoferować wiele szkoleń, kursów oraz studiów podyplomowych, dlatego cieszę się, że uczestniczyliśmy w inauguracji projektów koordynowanych przez ŁSSE. Nasza oferta będzie figurować w Bazie Usług Rozwojowych.

 

Pięć osób uczestniczy w panelu dyskusyjnym Panel dyskusyjny "ESG w drodze do zrównoważonego rozwoju". Prowadzi Bartłomiej Zgorzelski, w środku prorektor prof. Paweł Strumiłło

foto: Marcin Szmidt

PŁ dla zielonej transformacji

Konferencja była również okazją do przedstawienia działań Politechniki Łódzkiej podejmowanych przez pracowników i studentów na drodze do zielonej transformacji oraz związanych z przystąpieniem do inicjatywy „Race to Zero”. Na specjalnie z tej okazji zaaranżowanym stoisku uczelni obecne były także Łódzki Klaster ICT i Klaster LODZistics.

Cele projektu „Strefa Transformacji”

Celem projektu Strefa Transformacji, skierowanego do przedsiębiorców, jest zminimalizowanie negatywnych skutków dekarbonizacji i zaadaptowanie pracowników do nowych uwarunkowań na terenie 35 gmin wokół Bełchatowa .

 

Kobieta wygłasza prezentację Dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska w czasie Power speech

foto: Marcin Szmidt

Inspirujący power speech

Dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska z Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska wygłosiła inspirujący power speech zatytułowany „Ślad węglowy a przewaga konkurencyjna”. Podczas swojego wystąpienia omówiła metody wyliczania śladu węglowego dla produktów, procesów technologicznych oraz organizacji, a także zaprezentowała projekty realizowane przez naszą uczelnię w tym zakresie.

Trzy osoby rozmawiają przy stoisku wystawienniczym Na stoisku Politechniki Łódzkiej

foto: Marcin Szmidt

Nowa dyrektywa UE i przygotowanie do zmian

Dr Ziemińska-Stolarska nawiązała również do nowej dyrektywy UE, która wkrótce zobowiąże przedsiębiorstwa do składania raportów dotyczących zrównoważonego rozwoju – ESG (Environmental, Social, Governance). Podkreśliła, że obecnie jest doskonały moment, aby przygotować się na nadchodzące zmiany i wyposażyć pracowników firm w niezbędne kompetencje.

- Konferencja zgromadziła liczne grono przedstawicieli świata biznesu i przedsiębiorców, co stanowiło idealną okazję do pokazania, że Politechnika Łódzka jest w stanie organizować szkolenia zarówno z norm ISO dotyczących analiz cyklu życia, jak i obliczania śladu węglowego, a także przekazywać wiedzę na temat ESG – podkreśla dr Aleksandra Ziemińska-Stolarska.