Na prezentację projektu mieli 3 minuty, a kolejne 2 minuty przeznaczone były na odpowiedzi na pytania jurorów. W Pitch Battle wzięło udział 10 organizacji studenckich z PŁ uczestniczących w programie mentoringowym Student Showcase. Nagrodą dla zwycięzców był czek na 10 tysięcy złotych, które mają wesprzeć rozwój proponowanego projektu.
Prezentujący starali się przyciągnąć uwagę i zainteresowanie trzyosobowego jury, w skład którego wchodzili: dr inż. Bogdan Żółtowski, Rzecznik Praw Studenta, Marcin Wasiak z Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości oraz mgr inż. Dominik Leżański, prezes Fundacji PŁ, która była organizatorem wydarzenia.
Kto i o co walczył?
- Akademicka Orkiestra PŁ potrzebuje finansowego wsparcia na zorganizowanie festiwalu orkiestr działających na uczelniach. W ten sposób chce uczcić swoje 20-lecie, które będzie obchodzić w 2025 roku, a więc także w roku jubileuszu 80-lecia PŁ.
- R4H – Robots for Humans – sekcja koła naukowego Politechniki Łódzkiej SKaNeR zajmuje się konstrukcją robotów miękkich wspomagających rehabilitację dłoni i codzienne życie osób po udarze. Studenci aktualnie pracują nad robotem „do rozmowy” i chcieliby, aby nie był on zlepkiem elementów, jak jest w tej chwili, ale tworzył jakąś postać.
- Drużyna Raptors stworzyła nowy łazik marsjański, gotowy do startów i rywalizacji. Studenci planują udział w zawodach w Turcji.
- Koło Naukowe Matematyków chce stworzyć kanał z filmikami, które będą tłumaczyć zagadnienia matematyczne oraz inspirować do rozwoju w tej dziedzinie nauki.
- BEST PŁ chce się włączyć w wyścig innowacji i wziąć udział w organizacji ogólnopolskiego konkursu Remote Car Design Competition RC DC z finałem na Politechnice Łódzkiej.
- SKN Polimer przedstawiło projekt poświęcony ekologicznym materiałom przeznaczonym dla branży włókienniczej i tekstylnej.
- Lodz Racing Team marzy, aby zaprojektować i zbudować jednoosobowy bolid wyścigowy i reprezentować Politechnikę Łódzką w zawodach Formuła Student, dołączając w ten sposób do innych polskich uczelni realizujących taki projekt.
- SKCh Kollaps poznaje tajniki produkcji codziennego kosmetyku, jakim są perfumy. Tworzy Akademicką Pracownię Perfumeryjną, w której zgromadzono ponad 200 różnych substancji aromatycznych, dzięki którym powstają perfumy własnej roboty. Może powstanie zapach wykreowany specjalnie dla PŁ?
- SKN TELIN realizuje projekt Fly Glove, rękawicy rejestrującej ruchy pilota podczas manewrów lotniczych. Dane te będą wykorzystywane w symulatorze lotów, aby poprawić realizm treningów i wspierać szkolenie początkujących i doświadczonych pilotów.
- Iron Warriors rozwija i modernizuje kolejne wersje pojazdu, Eco Arrow 3 i Eco Arrow 2 Electric. Studenci pragną pobić własny rekord i przejechać wymarzone 1000 km na litrze paliwa, a elektrykiem uzyskać tytuł mistrzowski na Albi Eco Race.
Zwycięzca mógł być tylko jeden
Zwycięzcą pierwszej edycji konkursu realizowanego w ramach programu Student Showcase zostało Studenckie Koło Chemików Kollaps, otrzymując czek na 10 tysięcy złotych.
Wybór nie był łatwy, bowiem wszystkie projekty stanowią ciekawe i ambitne przedsięwzięcia, dlatego, jak podkreślili jurorzy "wszyscy mogą czuć się zwycięzcami". Wystąpienia, w czasie których trzeba było pokonać stres i zmieścić się w 3 minutach, pokazały pasję i pomysłowość studenckich kół z Politechniki Łódzkiej w podejmowaniu wyzwań inżynierskich.