Młodzi naukowcy nagrodzeni przez OŁ PAN

18-11-2024

Oddział Polskiej Akademii Nauk w Łodzi przyznał Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Pracujących na terenie Województwa Łódzkiego. Ich uroczyste wręczenie odbyło się 18 listopada 2024 r. w siedzibie Oddziału.

Laureatami za rok 2023 zostało dwoje naukowców z Politechniki Łódzkiej. W dziedzinie nauk technicznych doceniono dr. inż. Michała Binczarskiego z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej, a w dziedzinie nauk ścisłych dr inż. Joannę Grzelczyk z Instytutu Technologii i Analizy Żywności. 

 

 

Dorobek naukowy i doświadczenie badawcze obojga laureatów są imponujące. Przedstawiamy je w syntetycznej formie.

Dr inż. Joanna Grzelczyk

W 2021 r. obroniła doktorat z wyróżnieniem na Wydziale Biotechnologii i Nauk o Żywności.

Jej najważniejszym osiągnięciem naukowym jest projekt „Biodostępność i prozdrowotne właściwości kwasów hydroksycynamonowych ziarna kawy modyfikowane w procesie prażenia”, który zaowocował cyklem ośmiu publikacji naukowych (IF = 43,59, pkt MEiN = 815).

Naukowczyni z dyplomem nagrody Dr inż. Joanna Grzelczyk i prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ

foto: Marcin Szmidt

- Badałam na poziomie molekularnym działanie ekstraktów kawy i wybranych ich frakcji jako modulatorów aktywności enzymów i receptorów ustrojowych istotnych w prewencji chorób neurodegeneracyjnych, cukrzycy oraz przeciwnowotworowych – mówi dr inż. Joanna Grzelczyk.- Badania wykazały, że frakcje kwasów chlorogenowych z zielonej kawy mają najwyższą aktywność biologiczną, działając przeciwzapalnie i cytoprotekcyjnie. Wyniki te posłużyły do opracowania niskokalorycznych lodów z ekstraktem z zielonej kawy, które uzyskały ochronę patentową.

Kolejne zainteresowania naukowe obejmują tworzenie biodegradowalnych opakowań i naczyń z surowców roślinnych, które są wytrzymałe w kontakcie z żywnością, w pełni biodegradowalne i prozdrowotne. Opracowane opakowania zgłoszono do opatentowania.

Dr inż. Joanna Grzelczyk jestem współautorką 27 artykułów w czasopismach JCR, 2 patentów i 4 zgłoszeń patentowych. Kierowała projektem PRELUDIUM i była wykonawcą projektu OPUS finansowanego przez NCN. Uczestniczyłam w 12 grantach krajowych i 5 ekspertyzach dla instytucji publicznych lub przedsiębiorców. Brała udział w 20 konferencjach krajowych i 11 międzynarodowych. Odbyła staż naukowy na Uniwersytecie McGill w Kanadzie w 2019 roku i zdobyła II miejsce w konkursie „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”.

Dr inż. Michał Binczarski

Jest absolwentem Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności. W roku 2013 rozpoczął studia doktoranckie na Wydziale Chemicznym i w 2018 r. uzyskał tytuł doktora z wyróżnieniem.

Naukowiec z dyplomem Dr inż. Michał Binczarski z dyplomem, obok prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Andrzej Romanowski

foto: Marcin Szmidt

Był głównym wykonawcą w projekcie „Jednomodułowa mobilna instalacja do wytwarzania i przerobu furfuralu w miejscu generowania bioodpadów” w ramach RPO Województwa Łódzkiego 2014-2020 oraz w projekcie NCN OPUS 17, badając wpływ włókien poliestrowych i chemicznych środków wykończalniczych na hydrolizę kwasową odpadów włókien naturalnych. W projekcie NCBiR Agrotech opracowywał innowacyjny proces suszenia wysłodków z wykorzystaniem ciepła odpadowego i otrzymywanie funkcjonalnych komponentów paszowych.

- Moje badania koncentrują się na przetwarzaniu biomasy odpadowej w cenne produkty chemiczne i energetyczne, takie jak etanol i biogaz. Opracowuję elastyczne aparatury, które można dostosować do różnych rodzajów biomasy i założonych produktów końcowych – mówi dr inż. Michał Binczarski. - Moim najważniejszym osiągnięciem jest przeskalowanie procesu hydrolizy kwasowej biomasy do mobilnego układu kontenerowego, co zaowocowało patentem na biokomponent paszowy. Kontynuuję badania nad skalowaniem produkcji preparatu paszowego w Cukrowni w Dobrzelinie we współpracy z Krajową Grupą Spożywczą S.A.

Naukowiec współpracuje z partnerami przemysłowymi (np. K.G.S. S.A., FASPOL Sp. z o.o.) oraz międzynarodowymi (np. University of Alabama at Birmingham, Beijin Forestry University, University of Novi Sad). Jest współautorem 7 patentów i laureatem nagrody „Łódzkie Eureka” za wybitne osiągnięcia techniczne.

Laureaci nagrody w towrzystwie władz PAN oraz PŁ Prezes OŁ PAN w Łodzi prof. Andrzej Bartoszewicz gratuluje laureatom Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Przyczyniające się do Rozwoju Nauki dla Młodych Uczonych Odziału PAN w Łodzi

foto: Marcin Szmidt

Odział PAN w Łodzi wyróżnił też młodych naukowców w dziedzinach nauk humanistyczno-społecznych, nauk biologiczno-medycznych i nauk artystycznych.