Zajrzeć do DNA mikrobiomu pokrzywy

14-04-2023

W ramach otrzymanego z MNiE grantu SKN FERMENT przeanalizuje różnorodność mikroorganizmów zamieszkujących tkanki pokrzywy zwyczajnej, tzw. endofitów.

 - Mikroorganizmy te nie wywołują w roślinach objawów chorobowych, uważa się wręcz, że ich obecność jest niezbędna do prawidłowego wzrostu i rozwoju rośliny - mówi Natalia Rutkowska, doktorantka z zespołu realizującego projekt. Zwraca przy tym uwagę, że w przypadku znacznej części mikroorganizmów nie jest możliwa ich hodowla na klasycznych podłożach mikrobiologicznych. Jak mówi - Izolacja i identyfikacja endofitów bakteryjnych z wykorzystaniem standardowych metod hodowli nie pozwala na uzyskanie pełnego obrazu ich różnorodności wewnątrz rośliny.

Obecny projekt jest kontynuacją wcześniejszych badań dotyczących produkcji związków fenolowych przez endofity obecne w pokrzywie. Będzie on polegał na przeprowadzeniu analiz metagenomicznych z wykorzystaniem mobilnego sekwenatora - urządzenia do sekwencjonowanie DNA. Taka technika pozwala na bezpośrednią analizę DNA mikrobiomu rośliny z pominięciem etapu hodowli.

Natalia Rutkowska wyjaśnia -  Celem projektu jest określenie i porównanie populacji endofitycznych bakterii bytujących w pokrzywie zwyczajnej rosnącej w różnych strefach klimatycznych Polski, a także określenie ich potencjału biotechnologicznego.