Zabytki Politechniki Łódzkiej w nowym świetle – z Funduszami Europejskimi (Film)

09-05-2025

Z okazji Dni Funduszy Europejskich Politechnika Łódzka zaprezentowała swoje architektoniczne dziedzictwo oraz nowoczesne podejście do jego ochrony, realizowane przy wsparciu środków unijnych.

Dni Funduszy Europejskich

 

 

W programie wydarzenia, zatytułowanego Zabytki PŁ w nowym świetle, znalazły się prelekcje, warsztaty oraz zwiedzanie zabytkowych obiektów uczelni. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć Willę Reinholda Richtera (z zewnątrz) oraz zajrzeć do wnętrz Pałacu Karola W. Scheiblera, udostępnionego specjalnie na tę okazję.

    Mężczyzna przemawia na spotkaniu, z tyłu widoczny ekran i banery Spotkanie prowadzi kanclerz PŁ Włodzimierz Fisiak

    foto: Marcin Szmidt

    W spotkaniu wzięli udział rektor Politechniki Łódzkiej, prof. Krzysztof Jóźwik, oraz prorektorzy: prof. Paweł Strumiłło i prof. Łukasz Albrecht. Obecni byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, Regionalnej Agencji Poszanowania Energii oraz Fundacji Ulicy Piotrkowskiej.

      Uczestnicy spotkania siedzą w zabytkowym wnętrzu przy stole, na którym leżą papiery i małe albumy Uczestnicy spotkania. Wypowiada się rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

      foto: Marcin Szmidt

      Politechnika Łódzka posiada 26 obiektów o walorach zabytkowych, zlokalizowanych zarówno na kampusie w Łodzi, jak i w Konopnicy oraz Rogantach, gdzie uczelnia prowadzi bazę żeglarską. Trzy z nich wpisane są do rejestru zabytków: pałac Karola W. Scheiblera przy ul. Piotrkowskiej oraz wille Reinholda i Józefa Richterów przy ul. Skorupki. Ochroną konserwatorską objęty jest również park otaczający obie rezydencje.

      Pozostałe 22 obiekty znajdują się w ewidencji zabytków. Wśród nich znajdują się dawne wille, stajnia z wozownią oraz budynki poprzemysłowe o różnym pierwotnym przeznaczeniu i charakterze.

        Mężczyzna w okularach i garniturze wygłasza prelekcję, z tyłu widoczny jest baner W czasie wydarzenia wystąpił m.in. Wojciech Szygendowski, były Wojewódzki Konserwator Zabytków

        foto: Marcin Szmidt

        W czasie wydarzenia wystąpił m.in. Wojciech Szygendowski, były Wojewódzki Konserwator Zabytków, który w prezentacji zatytułowanej „Dziedzictwo architektoniczne Politechniki Łódzkiej na tle zabytkowego zasobu Łodzi” przybliżył historię wyjątkowych obiektów uczelni i miasta.

        Zanim rozpoczęły się zajęcia warsztatowe, uczestnicy wzięli udział w spacerze po kampusie, podczas którego mogli dowiedzieć się, jak dzięki środkom unijnym architektoniczne dziedzictwo może zyskać nowe życie.

          Grupa osób oglada zabytkową willę stojącą wśród zieleni Przed willą Reinholda Richtera

          foto: Marcin Szmidt

          Duża sala bez mebli ze szklaną kopułą w suficie. Stoi w niej grupa kilkunastu osób. We wnętrzach pałacu Karola W. Scheiblera

          foto: Marcin Szmidt

          Wydarzenie promowało projekty realizowane przez uczelnię w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027 (FEnIKS):

          • „Poprawa efektywności energetycznej zabytkowego Zespołu Pałacowego Rodziny Scheiblerów” przy ul. Piotrkowskiej 266/268,
          • „Poprawa efektywności energetycznej zabytkowej Willi R. Richtera” przy ul. ks. Ignacego Skorupki 6/8.