Wyniki konkursu o stypendia Bronowicki Family Scholarship

28-12-2022

Rozstrzygnięto I edycję konkursu o stypendia fundowane za wyniki w nauce dla studentów Politechniki Łódzkiej pn. Bronowicki Family Scholarship.

O to wyjątkowe wyróżnienie mogli ubiegać się studenci studiów II stopnia w PŁ, którzy I stopień ukończyli także w PŁ. Stypendia w wysokości od niemal 3000 do ponad 6000 dolarów przyznano za wyróżniające się wyniki kształcenia i osiągnięcia naukowe - publikacje, patenty, realizacja projektów badawczych.

Stypendia ufundował dr Allen Bronowicki, syn polskiego kawalerzysty w czasie II wojny światowej. Urodzony w Australii, od wielu lat mieszka w USA. Doktorat z inżynierii wykonał na University of California. Pracował w przemyśle lotniczym, a jednym z jego osiągnięć jest zaprojektowanie wszystkich funkcji kontroli wibracji w kosmicznym Teleskopie Jamesa Webba. Ma ponad tuzin amerykańskich patentów. Przechodząc na emeryturę postanowił część swojego majątku przeznaczyć na stypendia dla polskich studentów. Wybrał Łódź, bo tu mieszkała siostra ojca, którą odwiedzał.

Stypendia, których łączna wartość wyniosła 25000 dolarów przyznawano w drodze dwuetapowego konkursu. Pierwszy etap był organizowany i przeprowadzany przez właściwych dziekanów na wydziałach Politechniki Łódzkiej. Drugi etap został rozstrzygnięty przez Rektorską Komisję ds. Własnego Funduszu Stypendialnego, która dokonała oceny wyników i osiągnięć kandydatów wyłonionych w drodze I etapu i podjęła decyzje o przyznaniu stypendiów.

Nadzór nad organizacją konkursu sprawował prorektor ds. nauki, prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht.

W wyniku ostatecznej decyzji Komisji wyłoniono następujących sześciu Laureatów I edycji konkursu o stypendia fundowane za wyniki w nauce pn. Bronowicki Family Scholarship:

• inż. Jakub Józiewicz (Wydział Chemiczny)
  • inż. Mateusz Dionizy (Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki)
  • inż. Mateusz Lichman (Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej)
  • inż. Anna Baszczyńska (Wydział Mechaniczny)
  • inż. Martyna Berezowska (Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów)
  • inż. Weronika Bałdys (Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska)

Listy gratulacyjne wręczył rektor prof. Krzysztof Jóźwik na ostatnim w 2022 r. posiedzeniu Senatu.