Wspólna inauguracja łódzkich uczelni publicznych

02-10-2023

Inauguracja roku akademickiego 2023/24 miała wyjątkowy charakter. Odbyła się w Filharmonii Łódzkiej z udziałem uczelni stowarzyszonych w Łódzkim Partnerstwie Akademickim (ŁPA). Na sali zasiadły władze i senaty wszystkich uczelni, a pozostałą część widowni wypełnili po brzegi pracownicy, studenci, doktoranci oraz sympatycy Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Łódzkiej, Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Łódzkiego i Uniwersytetu Medycznego.

Takie zjednoczenie to wielki sukces akademickiego środowiska naszego miasta. Mówił o tym między innymi rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik w czasie konferencji prasowej - Udało nam się, by Łódź akademicka świętowała razem, w jednym miejscu i czasie. Nawiązując do gościa specjalnego uroczystości kosmonauty dr. inż. Sławosza Uznańskiego, absolwenta PŁ, który wygłosił wykład inauguracyjny, rektor podkreślił, że uczelnie, kształcąc studentów otwierają przed nimi wiele możliwości. - Od studenta zależy, jak on te możliwości wykorzysta. Tylko ten, kto bada niemożliwe, może budować postęp.

W czasie briefingu prasowego W czasie briefingu prasowego

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, władze miasta oraz województwa łódzkiego. Senator Krzysztof Kwiatkowski przekazał w imieniu marszałka Senatu szczególne wyróżnienie „Senackiego Orła” dla Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego za podjętą współpracę i tworzenie wspólnoty akademickiej.

Rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. Elżbieta Żądzińska, wygłaszając przemówienie inauguracyjne powiedziała m.in. - Jako Łódzkie Partnerstwo Akademickie chcemy nie tylko być jednym z największych i najsilniejszych ośrodków akademickich, lecz mamy ambicję, aby być ważnym partnerem Łodzi i regionu, biznesu oraz instytucji nauki i kultury. Chcemy, aby prowadzone interdyscyplinarne badania toczyły się w najlepszych międzynarodowych zespołach i sieciach badawczych – by wyniki tych badań odbijały się szerokim echem nie tylko na polskim rynku naukowym.

ŁPA zostało uhonorowane Orłem Senackim, który na ręce rektor UŁ prof. Elżbiety Żadzińskiej przekazał senato Krzysztof Kwiatkowski ŁPA zostało uhonorowane Orłem Senackim, który na ręce rektor UŁ prof. Elżbiety Żadzińskiej przekazał senato Krzysztof Kwiatkowski

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Obecnie potrzeba mocnego, wspólnego głosu Akademii w wielu sprawach, nie zawsze związanych bezpośrednio z badaniami i kształceniem, ale zawsze istotnych, zarówno dla pracowników uczelni, studentów, jak i mieszkańców Łodzi i regionu. Tym właśnie będzie współpraca między łódzkimi uczelniami publicznymi w ramach Łódzkiego Partnerstwa Akademickiego. Wierzę, że ŁPA jest wejściem w nową jakość funkcjonowania Łodzi Akademickiej.

W wystąpieniu rektor UŁ mówiła o historii uczelni, które w wielu przełomowych monetach były razem, co jest niezwykle ważne. Jak mówiła - era „samotnych wysp” w nauce minęła. Najbardziej przełomowe projekty badawcze prowadzone są przez duże zespoły wybitnych naukowców reprezentujących różne dyscypliny nauki i sztuki.

Przemówienie inauguracyjne wygłosiła rektor UŁ prof. Elzbieta Żądzińska Przemówienie inauguracyjne wygłosiła rektor UŁ prof. Elzbieta Żądzińska

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Łódzkie Porozumienie Akademickie nosi imię Jana Karskiego i tej wybitnej postaci także poświęcony był duży fragment wystąpienia.

Dziś w sześciu uczelniach tworzących ŁPA kształci się 46 tysięcy studentów i 1,5 tysiąca doktorantów oraz 3,5 tysiąca studentów z zagranicy. Uczelnie oferują 266 kierunków studiów i prowadzą badania w 42 dyscyplinach naukowych. W publicznych uczelniach Łodzi pracuje 10,5 tysiąca osób.

rektor PŁ prof. Krzysztof Joźwik immatrykuluje przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów rektor PŁ prof. Krzysztof Joźwik immatrykuluje przedstawicieli nowo przyjętych studentów i doktorantów

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Wyjątkowy charakter miała też immatrykulacja nowo przyjętych studentów i doktorantów. Społeczność ta była reprezentowana przez dwóch studentów oraz doktoranta z każdej uczelni. Wysłuchaliśmy sześciu – a uwzględniając doktorantów o kilka więcej – różniących się treścią rot ślubowania, z których każda brzmiała bardzo poważnie, akademicko, skłaniając do wzruszenia, ale też zadumy.

Wykład inauguracyjny wygłosił kosmonauta dr inż. Sławosz Uznański Wykład inauguracyjny wygłosił kosmonauta dr inż. Sławosz Uznański

foto: Mikołaj Zacharow / Szkoła Filmowa w Łodzi

Wydarzenie uświetnił Chór Akademii Muzycznej oraz występ artystyczny studentów Szkoły Filmowej.

Partnerem wydarzenia była Filharmonia Łódzka.

Władze Politechniki Łódzkiej nie zapomniały w dniu inauguracji uhonorować założyciela uczelni i jaj pierwszego rektora, składając pod pomnikiem prof. Bohdana Stefanowskiego bukiet kwiatów.