Widowiskowe otwarcie igrzysk EUG 2022

18-07-2022

Europejskie Igrzyska Akademickie otworzyła ceremonia godna wielkiego wydarzenia sportowo-akademickiego.

Dla sportowców największym przeżyciem i radością był przemarsz po płycie Atlas Areny, dla rektora prof. Jóźwika przecięcie szarfy symbolizujące otwarcie igrzysk i towarzyszący temu deszcz konfetti, a dla pozostałych - wspaniałe muzyczno-filmowe show.

 

 

Radosna defilada

Reprezentacje uczelni z 40 europejskich krajów były zróżnicowane liczbowo – od kilku do kilkuset uczestników, jednak każdy z nich, nie tylko ten kto trzymał flagę, niósł w sobie świeżość i młodzieńczy zapał. Państwa pojawiały się w kolejności alfabetycznej, za wyjątkiem najliczniejszej – około 600 osobowej - reprezentacji aż 51 polskich uczelni, która zamknęła pochód. Tak jak się można było spodziewać, owacje na stojąco otrzymali reprezentanci z Ukrainy, którzy przyjechali do Łodzi z kraju ogarniętego wojną i są gośćmi Politechniki Łódzkiej.

Delegację z Ukrainy powitano owacją na stojąco Delegację z Ukrainy powitano owacją na stojąco

foto: Jacek Szabela

Część oficjalna

Wystąpiło kilkoro mówców. Głos zabrał rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Igrzysk.

- To niezwykle uczucie, że ostatnie lata pracy związanej z przygotowaniami do Europejskich Igrzysk Akademickich doprowadziły nas do tego, że wszyscy razem jesteśmy tutaj, w Łodzi i możemy rozpocząć wielką rywalizację. Zwracając się do sportowców przywołał znanego koszykarza Michaela Jordana - W jednej ze swoich wypowiedzi podkreślił, że może zaakceptować swoją porażkę, ale nigdy nie zaakceptuje tego, że nie próbował, dlatego gratuluję Wam, że tutaj jesteście. Życzę Wam przede wszystkim zdrowej i bezpiecznej rywalizacji, rywalizacji z poszanowaniem przeciwników, rywalizacji fair play. Życzę Wam sukcesów podczas tych Igrzysk, ale przede wszystkim, sukcesów w przyszłym życiu sportowym, zawodowym i prywatnym - powiedział.

 

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik przedstawiwszy miasto jako miejsce przyjaźni, młodości, sportu i tolerancji, zachęcał do jego zwiedzania

- To miasto zbudowano na energii i entuzjazmie ludzi.

Prezydent EUSA Adam Roczek Prezydent EUSA Adam Roczek

foto: Jacek Szabela

Prezydent EUSA Adam Roczek, zwracając się do studentów powiedział m.in.

- Jesteście w centrum igrzysk, zawodów równych szans. Rywalizujcie uczciwie, bądźcie mistrzami na boisku i poza nim. Cieszcie się tym czasem.

Sportowców którzy przyjechali do Łodzi ciepło powitał także prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak, życząc wszystkim dobrej zabawy w nadchodzących dwóch tygodniach.

List premiera RP Mateusza Morawieckiego odczytał wicewojewoda Karol Młynarczyk. Były w nim życzenia sukcesów i radości, ducha sportu w atmosferze fair play oraz dążenia do doskonałości w przyjaznej rywalizacji.

Rektor PŁ chwilę przed oficjalnym otwarciem AUG Rektor PŁ chwilę przed oficjalnym otwarciem AUG

foto: Jacek Szabela

i chwilę po... i chwilę po...

foto: Filip Podgórski

Otwarcie igrzysk

Był to moment symboliczny. Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, przecinając wstęgę ogłosił 5. Europejskie Igrzyska Akademickie za otwarte, uruchamiając przy tym fontannę konfetti, które spadło na scenę. W imieniu całej społeczności sportowców-studentów przysięgę złożył Marcel Wągrowski, pływak reprezentujący Politechnikę Łódzką, a w imieniu 470 sędziów Pani Larisa Eleni Avramidou.

Flagę EUSA wnieśli na salę i wywiesili wolontariusze, którym wcześniej pogratulowano wspaniałej pracy, bez której tak wielkie wydarzenie nie mogłoby się odbyć.

Tę część zakończył występ Akademickiego Chóru PŁ, który odśpiewał hymn EUSA – Gaudeamus Igitur.

Część artystyczna uroczystości Część artystyczna uroczystości

foto: Filip Podgórski

Część artystyczna

Po części oficjalnej kilka tysięcy osób obecnych w Atlas Arenie wysłuchało wspaniałego programu muzycznego .  Wystąpiła Orkiestra CoOperate pod batutą Adama Domurata, Chór Akademicki UAM w Poznaniu oraz soliści: Beata Bielska, Krzysztof Iwaneczko i Daniel Moszczyński.

Koncert podzielony był na części, w każdej z nich muzyka i towarzyszący jej obraz nawiązywały do głównych filarów EUG 2022, czyli natury (podróż po najpiękniejszych miejscach Polski), młodości (Łódź miasto akademickie), piękna technologii (innowacyjność i kreatywność) i piękna sportu.

EUG Łódź 2022 - ceremonia otwarcia