W Galerii Jutro

03-02-2022

Uczelnia techniczna nie powinna kojarzyć się wyłącznie z technologiami, przemysłem i zastosowaniami inżynierii. Nic więc dziwnego, że Politechnika Łódzka jest animatorem wielu różnych wydarzeń kulturalnych. „Życie Uczelni” jest patronem medialnym Galerii Jutro działającej na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów.

 

 

W czasie miesięcy domowej izolacji zaistniał na fb Galerii cykl Lock and keys, pełen oryginalnych prac studentów wydziału. Wiele z nich pokazuje nie tylko dojrzałość artystyczną, ale także wrażliwość na poruszany temat.  

 

Na wystawie Moniki Czarskiej. Studentki w czasie interakcji z wirtualnym podręcznikiem Na wystawie Moniki Czarskiej można było wejść w interakcje z wirtualnym podręcznikiem

foto: Katarzyna Zimna

W tym roku akademickim, po okresie przerwy, zawitały w salach Galerii Jutro już trzy wystawy.

- Pierwsza w tym roku akademickim wystawa zatytułowana „Płaszczyzna porozumienia Komunikacja Wizualna/ Tkanina/ Ubiór” była okazją do prześledzenia prac studentów wzornictwa pokazujących, jak pomysł może się rozwijać, przyjmując różne formy i znajdując różne zastosowania wzornicze – mówi dr hab. sztuki Katarzyna Zimna, prof. PŁ, współtwórczyni i opiekunka Galerii.

Kolejna wystawa Punkt, linia, płaszczyzna nie pokazywała typowej sztuki, do jakich przywykła większość z nas. Jej autorka, Monika Czarska, jest malarką, a także artystką intermedialną i to znalazło swoje odzwierciedlenie w pracach prezentowanych w Galerii. Odwiedzający nie tylko mogli oglądać obrazy, ale także wejść w interakcje z wirtualnym podręcznikiem.

Prezentowany prototyp podręcznika do nauki kompozycji inspirowany był dziełem Wasyla Kandyńskiego z 1926 r. „Punkt i linia, a płaszczyzna”. Książka ta wciąż stanowi lekturę obowiązkową w edukacji studentów kierunków artystycznych. - mówi dr hab. sztuki Katarzyna Zimna, prof. PŁ.

Rok 2022 rozpoczął się wystawą 9 + 1 = książki. Jest to przegląd prac dyplomowych z ostatnich kilku lat, których tematem był projekt książki. Pokazano na niej prace 9 dyplomantek kierunku wzornictwo. Jak zaznaczył dr Maciej Jabłoński, opiekun prac i kurator wystawy, autorki zaproponowały różne rozwiązania, od minimalistycznego projektu podręcznika do fonetyki języka angielskiego przez bogatą w fotografie książkę kucharską, czy zbiór opowiadań Jerzego Szaniawskiego o Profesorze Tutce z ilustracjami inspirowanymi stylistyką lat 50., po książki poświęcone zjawiskom paranormalnym, z tekstami terapeutycznymi i te, które zdaniem opiekuna można zaliczyć do kategorii książek artystycznych.