Uroczyste otwarcie Alchemium

20-09-2021

„Alchemium-magia chemii jutra” to nowoczesny kompleks budynków dla Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Pierwszy z nich został uroczyście otwarty z udziałem znamienitych gości ze świata nauki i biznesu oraz parlamentarzystów i przedstawicieli władz samorządowych.

 

 

W wnętrzu budynku znajduje się reprezentacyjne centrum konferencyjne, 17 sal dydaktycznych i pomieszczenia dziekanatu. Na parterze znajduje się sala konferencyjna na 100 osób, która będzie miejscem obrad Senatu uczelni. Sercem budynku jest rozciągająca się przez trzy piętra aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka. Może ona pomieścić 500 osób.

- To właśnie w niej, począwszy od dziś, zapisywać się będzie historia Politechniki Łódzkiej, gdyż aula stanie się forum najważniejszych uroczystości - powiedział podczas otwarcia Alchemium rektor prof. Krzysztof Jóźwik.

Powierzchnia całkowita oddanego do użytku gmachu to niemal 11 tys. m2. W sąsiedztwo Alchemium wkomponowano fragment budynku pofabrycznego Szaji Rosenblatta z XIX wieku, co nawiązuje do historycznego dziedzictwa Politechniki Łódzkiej.

Aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka po raz pierwszy wypełniła się gośćmi Aula im. prof. Tadeusza Paryjczaka po raz pierwszy wypełniła się gośćmi

foto: Jacek Szabela

Marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, trzymając w ręku kilka próbek materiałów powiedział

Jest to efekt pracy naukowców z tego Wydziału, który powstał we współpracy z łódzkimi ośrodkami badawczym. Są to materiały przyszłości, w pewnym sensie magiczne, które będą służyły do leczenia ran oraz regeneracji ubytków tkanki kostnej i chrzęstnej. Do realizacji takich pomysłów potrzebujemy ludzi – mamy już wspaniałych naukowców i miejsca. Przed takim miejscem właśnie stoimy. Władze województwa będą wspierały tego typu działania, bo to nasz wspólny dorobek. Coś, co chcemy zostawić w Łodzi i województwie na wiele lat.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że warunki do prowadzenia badań są podstawą rozwoju nauki

- Dzięki takim inwestycjom młode pokolenie będzie chciało zostać w Łodzi, by wspólnie budować nasze miasto i region.

Budynek poświęcił Arcybiskup Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś, który w postscriptum do modlitwy powiedział – Daj Panie Boże, żeby między nami była chemia.

Na ręce rektora wpłynęło wiele listów gratulacyjnych, w tym od premiera i ministra edukacji i nauki.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: rektor prof. Krzysztof Jóźwik, rektor minionej kadencji prof. Sławomir Wiak, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska i dyrektor Rejonu firmy Budimex Marek Janowski.

Tablicę odsłoniły dzieci porf. Tadeusza Paryjczaka: dzieci Profesora: prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, Ewa Paryjczak-Kirchof oraz Krzysztof Paryjczak. Tablicę odsłoniły dzieci porf. Tadeusza Paryjczaka: dzieci Profesora: prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, Ewa Paryjczak-Kirchof oraz Krzysztof Paryjczak.

foto: Jacek Szabela

Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóżwik przy tablicy upamietniającej jej Ojca Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóżwik przy tablicy upamietniającej jej Ojca

foto: arch.prywatne

Prof. Krzysztof Jóźwik powiedział

- Cieszy mnie, że silny ośrodek naukowy, jakim jest Wydział Chemiczny, będzie mógł w sprzyjających warunkach dynamicznie się rozwijać. Alchemium stanie się kuźnią kolejnych pokoleń wybitnych chemików, wzorem inspirującej prof. Alicji Dorabialskiej, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie - jednej z założycielek Wydziału Chemicznego na PŁ.

Pamięci prof. Tadeusza Paryjczaka

Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą prof. Tadeuszowi Paryjczakowi - patronowi auli Alchemium. Uczyniły to dzieci Profesora: prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik, Ewa Paryjczak-Kirchof oraz Krzysztof Paryjczak. W holu zaprezentowano wystawę pamiątek po prof. Tadeuszu Paryjczaku.

Rektor, wspominając wybitnego naukowca powiedział

- Profesor stworzył na Politechnice Łódzkiej unikatowy zespół naukowy, który w uznaniu wysokiego poziomu badań zyskał po kilku latach zaszczytne miano „łódzkiej szkoły adsorpcji i katalizy”. Był wybitnym autorytetem naukowym, a znamienną cechą Profesora była także aktywna działalność organizacyjna. Był członkiem m.in. Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów, Komitetu Nauk Chemicznych PAN oraz Rady Nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Przez kilka lat kierował Zespołem Chemii, Technologii Chemicznej, Inżynierii Chemicznej i Ochrony Środowiska Komitetu Badań Naukowych. Pełnił sześciokrotnie funkcję dziekana Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej. Był nie tylko wybitnym uczonym, ale także dobrym i mądrym człowiekiem. Na zawsze pozostanie w naszych sercach i wdzięcznej pamięci.

Prof. Paryjczaka wspominali również współpracownicy i uczniowie w filmie, w którym tłem dla wypowiedzi były archiwalne zdjęcia.

Wielu z nas, pracowników Wydziału Chemicznego, oceniając swoje życie naukowe i pobyt na Politechnice powinno zacząć od zdania „Miałem to szczęście, że spotkałem na swojej drodze profesora Paryjczaka – mówił prof. Henryk Bem, były dziekan Wydziału.

- Sukcesem Profesora jest to, że stworzył bardzo silny Instytut, wychował wielu znanych i cenionych naukowców oraz wprowadził zasady zielonej chemii – podkreślił prof. Henryk Górecki z Politechniki Wrocławskiej.

Prof. Ireneusz Kocemba z Instytutu Chemii Ogólnej i Ekologicznej PŁ mówił – Między nami studentami a profesorem powstawała więź mistrz-uczeń inspirująca, by starać się mistrzowi dorównać.

W filmie nie mogło zabraknąć głosu prof. Małgorzaty Iwony Szynkowskiej-Jóźwik, która o swoim Ojcu mówiła

Praca była jego pasją, a nauka wielką przygodą, ale lubił też obcować z naturą, a kolejną pasją był sport i podróże. Był kochającym Mężem, Ojcem, Dziadkiem. Razem z Mamą - Marią Hordyńską stworzyli ciepły i bardzo gościnny dom, w którym panowała miłość i szacunek.

Grupa osób szczególnie zasłuzonych dla powstania inwestycji Grupa osób szczególnie zasłuzonych dla powstania inwestycji

foto: Jacek Szabela

W wywiadzie zatytułowanym „Dogonić marzenia” umieszczonym w dalszej części ŻU rozmawiamy z prof. Małgorzatą Iwoną Szynkowską-Jóźwik o nowej inwestycji oraz wracamy do rodzinnych wspomnień. Obszerny życiorys prof. Tadeusza Paryjczaka publikowaliśmy w ŻU 151.

Tablica pamiątkowa, którą zaprojektował artysta rzeźbiarz Kazimierz Karpiński, powstała dzięki wsparciu prezesa zarządu Jarosława-Derenia i dr. Jacka Jankowskiego z firmy IChem, wiceprezesa Polfarmex Marka Wośko, prezesa zarządu Delia Cosmetics dr. Józefa Szmicha, właścicieli firmy WITKO Małgorzaty i Sławomira Witkowskich, kanclerza Loży Łódzkiej, wiceprezesa zarządu BCC dr. Krzysztofa Borkowskiego oraz przedstawiciela KSC Polski Cukier i jednocześnie prezesa KSC Bioenergetyka Jana Piotrowskiego.

Podziękowania

Otwierając pierwszy budynek Alchemium rektor podziękował osobom szczególnie zaangażowanym w starania o środki na realizację projektu: rektorowi prof. Sławomirowi Wiakowi, dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzacie Iwonie Szynkowskiej-Jóźwik, kanclerzowi Włodzimierzowi Fisiakowi, głównym architektom – prof. Markowi Pabichowi i Krystynie Lachman-Pabich, koordynatorowi inwestycji Witoldowi Nykielowi oraz firmie Budimex realizującej budowę.

Prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik podzieliła się wrażeniami z pierwszych miesięcy pracy w nowym budynku, dziękując wszystkim, którzy służyli wsparciem i pomocą. Wyrazem podziękowań była grafika przedstawiająca oddany do użytku budynek Alchemium, której autorką jest dr hab. Alicja Habisiak-Matczak.

Przyszłość inwestycji

Koszt pierwszego etapu inwestycji wyniósł nieco ponad 64,8 mln złotych. Na ten cel Politechnika Łódzka otrzymała 47,5 mln złotych dotacji z MEiN. To, jak budynek powstawał, goście obejrzeli w filmowej podróży. Imponująco wyglądały ujęcia Alchemium z drona pokazujące szczegóły architektury i otoczenie budynku.

Trwa przetarg na realizację drugiego etapu inwestycji - budowę gmachu dydaktyczno-naukowego z nowoczesnymi laboratoriami. Jego oddanie planowane jest w 2024 r. Całkowita powierzchnia kompleksu Alchemium to ponad 27 tys. m2.

Wspomnienie o prof. Tadeuszu Paryjczaku

Budowa i spacer po Alchemium