Unijne fundusze na modernizację budynków

17-01-2022

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przekazało Politechnice Łódzkiej 11,5 mln zł na termomodernizację dwóch budynków uczelni. Pierwszy z nich to przyszła siedziba Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego, a drugi pomieści przedszkole dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów Politechniki Łódzkiej.

Tę dobrą wiadomość przekazał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Waldemar Buda, wręczając rektorowi prof. Krzysztofowi Jóźwikowi symboliczny czek. Świadkiem tego uroczystego momentu był wojewoda łódzki Tobiasz Adam Bocheński. Środki pochodzą z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość termomodernizacji i przebudowy obu obiektów to 14,15 mln zł.

Zaplanowane utworzenie w kampusie przedszkola, pracowni dydaktycznych i laboratoriów to bardzo istotne inwestycje nie tylko z punktu widzenia samej funkcji. Inwestycje te posłużą rozwojowi badań naukowych i poprawie jakości kształcenia – mówił Waldemar Buda sekretarz stanu w resorcie funduszy i polityki regionalnej.

Termomodernizacja przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii oraz emisji dwutlenku węgla. Po zakończeniu prac obiekty staną się nowoczesne i energooszczędne.

- 11,5 miliona, to duży zastrzyk i pomoc w szybkiej realizacji inwestycji, na które te pieniądze zostały przyznane. Bardzo za nie dziękuję – podkreśla rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik. – Dzięki tym środkom poprawimy efektywność energetyczną budynków, a docelowo obniżymy koszty dla uczelni.

Projekt pozwoli zaadaptować dwa stare budynki znajdujące się w Kampusie A. Obiekty zostaną dostosowane do obecnie obowiązujących standardów i warunków technicznych.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, zaznaczając, że Politechnika Łódzka jest instytucją odpowiedzialną społecznie powiedział

- Przykładem działań w tym kierunku jest przedszkole dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów uczelni. Z kolei Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego to miejsce kształcenia kadr, które świadome ludzkich ograniczeń, będą tworzyć nowe rozwiązania z myślą o wszystkich użytkownikach, czyli zapewniające społeczną dostępność.

Centrum Doskonałości Projektowania Uniwersalnego jest elementem projektu „Dostępna Politechnika Łódzka”. W Centrum będą tworzone i testowane rozwiązania powstające z myślą o wszystkich użytkownikach, a zatem obejmujące także potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Nowym pomysłom sprzyjać będzie nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń. Zaawansowana technologia zostanie wykorzystana w Centrum do kształcenia, badań naukowych i projektów związanych z wyzwaniami społecznymi.

Niepubliczne Przedszkole PŁ będzie mieścić się w zmodernizowanym budynku A14. Na tę inwestycję rektor prof. Krzysztof Jóźwik kierował szczególną uwagę w swoim programie wyborczym. Już od września 2022 roku opiekę w politechnicznym przedszkolu znajdzie setka dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.

Relacja z wydarzenia przygotowana przez Centrum Multimedialne PŁ