Umowa ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe

10-10-2022

Pierwszą umowę w nowym roku akademickim Politechnika Łódzka zawarła ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ). Jej głównym celem jest rozwój potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej. To bardzo ważne zadanie, w perspektywie budowy elektrowni jądrowych. Już na wczesnym etapie, na jakim jest w tej chwili Polska, trzeba przygotowywać kadry, które będą musiały współuczestniczyć w procesie inwestycyjnym, a następnie eksploatacji nowo powstałej elektrowni jądrowej.

 

Politechnika Łódzka jest pierwszą uczelnią, z którą spółka PEJ podpisała porozumienie. Jak podkreśliła sygnująca dokument Aleksandra Rębecka, dyrektor Pionu Personalno-Organizacyjnego - Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe w przededniu realizacji inwestycji podejmuje zintensyfikowane wysiłki, by budować potencjał kadrowy do jej powstania.

Sygnatariusze umowy - rektor prof. Krzysztof Jóźwik i dyrektor Aleksandra Rębecka Sygnatariusze umowy - rektor prof. Krzysztof Jóźwik i dyrektor Aleksandra Rębecka

foto: Jacek Szabela

Rektor Politechniki Łódzkiej prof. Krzysztof Jóźwik zwrócił uwagę na wagę sprawy oraz znaczenie i pilną potrzebę przygotowania kadry do pracy w energetyce jądrowej. Podpisując porozumienie podkreślił

- Przemysł jądrowy jest branżą, która, zgodnie z zapowiedziami budowy pierwszych reaktorów energetycznych znacząco rozwinie się w Polsce już w niedalekiej przyszłości. Będzie ona potrzebowała dobrze wykształconych kadr, a uczelnia jest miejscem, które oferuje możliwości kształcenia przez całe życie. Działania, które zainicjują naszą współpracę ze spółką Polskie Elektrownie Jądrowe, związane są z międzywydziałowymi studiami podyplomowymi w zakresie energetyki jądrowej. Ich absolwenci będą już niebawem bardzo potrzebni.

W czasie spotkania dyskutowano o planowanej inwestycji, przypominając, że na stan rzeczy w jakim w tej chwili jesteśmy złożyło się wiele elementów, począwszy od katastrofy w Czernobylu (tamte technologie miały być zastosowane w budowanej elektrowni jądrowej w Żarnowcu), przez Fukushimę (nikt nie spodziewał się tsunami), aż po wykorzystanie węgla i OZE. Rektor prof. Krzysztof Jóźwik podkreślił, że do pracy w energetyce jądrowej można dopuścić jedynie ludzi dobrze przygotowanych, świadomych jak ważne jest bezpieczeństwo przy produkcji tej najbardziej czystej energii. Dyrektor Aleksandra Rębecka zapewniała, że energetyka jądrowa na świecie wyciąga wnioski z minionych złych zdarzeń. Już na etapie przygotowania inwestycji – jeszcze nie projektowania – PEJ zgodnie z międzynarodowymi standardami - bezpieczeństwo przede wszystkim - złożyła do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska raport środowiskowy, nad którym trwają aktualnie krajowe i międzynarodowe konsultacje.

- Tak duża, strategiczna pod względem bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz ochrony klimatu inwestycja stanowi wyzwanie nie tylko organizacyjno-projektowe, ale również w aspekcie tworzenia potencjału kadrowego branży. Jako inwestor odpowiedzialny za projekt, budowę, a następnie eksploatację pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej już w tym momencie mamy znaczące doświadczenie, a na pokładzie naszej spółki mamy osoby z rozległą praktyką w międzynarodowych projektach jądrowych. W związku z intensyfikacją działań i przygotowaniami do rozpoczęcia budowy zapotrzebowanie na wysokiej klasy specjalistów i ekspertów gotowych włączyć się w ten projekt będzie rosnąć. Wierzymy, że współpraca z Politechniką Łódzką pozwoli na skuteczną budowę potencjału kadrowego sektora jądrowego – mówi Aleksandra Rębecka.

W umowie podpisanej 7 października przewidziano także możliwość realizowania w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe ciekawych programów stażowych.

W spotkaniu uczestniczyli ponadto, omawiając dalsze szczegóły współpracy: ze strony Politechniki Łódzkiej: dziekan Wydziału Chemicznego prof. Małgorzata Iwona Szynkowska-Jóźwik i przedstawiciele Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej: prof. Piotr Ulański i dr hab. inż. Piotr Szajerski oraz Natalia Białczak-Błaziak i Paweł Rybka z Działu HR w Polskich Elektrowniach Jądrowych.