Święto Politechniki Łódzkiej

25-05-2022

Ten dzień jest wyjątkowym świętem. Co roku 24 maja kolejne pokolenia studentów, pracowników, a także łodzian, mogą cieszyć się, że w naszym mieście jest uczelnia techniczna, która powstała w 1945 r. dzięki pasji i determinacji jej twórców. To powód do radości, a także do dumy. Dziś Politechnika Łódzka jest czołową uczelnią w Polsce, a jej marka jest dobrze znana w Europie.

 

 

Uroczyste posiedzenie Senatu Politechniki Łódzkiej odbyło się w 77. rocznicę wydania dekretu powołującego naszą uczelnię. Po okresie pandemii wreszcie mogło się odbyć z udziałem licznych gości. Również po raz pierwszy rocznicowy Senat zagościł w reprezentacyjnej Auli im. prof. Tadeusza Paryjczaka.

Program uroczystości wypełniły wydarzenia i chwile wyjątkowe dla społeczności akademickiej.

Lista gości, których powitał rektor prof. Krzysztof Jóźwik, była bardzo długa. Obecni byli m.in. posłowie, przedstawiciele MEiN, władz miasta i regionu, korpusu dyplomatycznego i konsularnego, samorządowcy, rektorzy wielu uczelni, także goście spoza Łodzi, oraz wielu innych przedstawicieli świata nauki, doktorzy honoris causa PŁ, a także prezesi i dyrektorzy współpracujących firm.

Święto powołania Politechniki Łódzkiej jest nieodłącznie związane z przemówieniem rektora. Jest ono okazją do zaprezentowania wybranych osiągnięć i wydarzeń, które pokazują w jakim miejscu jest dziś uczelnia i jakie są plany jej dalszego rozwoju. Obszerne fragmenty wystąpienia rektora prof. Krzysztofa Jóźwika cytujemy w oddzielnym materiale.

Do Politechniki Łódzkiej napłynęło wiele listów gratulacyjnych, a kilkoro gości zabrało głos osobiście. W ich wystapieniach wraz z gratulacjami płynęły do uczelni słowa uznania m.in. za dynamiczne działania na rzecz współpracy z gospodarką, za inicjatywy, które udowadniają, że uczelnia dostrzega kryzys klimatyczny i chce mu przeciwdziałać, za osiągnięte już sukcesy, które są też źródłem rozwoju miasta i regionu i za nieustanne dostosowywanie się do wyzwań, które przynosi otaczający świat.

Doroczne Święto Politechniki jest okazją do wyróżnienia najlepszych. Także w tym roku nagród było bardzo wiele. Nasi absolwenci swoją aktywnością i poziomem wyróżnionych prac pokazują, że chce się im robić coś więcej niż tylko zaliczać kolejne semestry. Już teraz są gotowi na dalszy rozwój naukowy, a ich wykształcenie jest solidnym fundamentem zawodowego życia. Młodzi ludzie z dumą odbierali gratulacje od rektora, promotorów i fundatorów nagród.

Wręczono także Nagrody JM Rektora. Dyplomy i szklane statuetki są już symbolem wyjątkowych osiągnięć pracowników i doktorantów. Naukowców nagrodzono za najlepsze cytowania, publikacje naukowe, wręczono też nagrody dla najmłodszego autora publikacji naukowej i za najbardziej wartościowe wdrożenie.

W tym roku pojawiły się także nowe nagrody, o wszystkich piszemy szczegółowo w artykule Rocznicowy deszcz nagród.

Uroczystość uświetniło wystąpienie prezydenta The European Consortium of Innovative Universities (ECIU), sieci, w której Politechnika Łódzka jest jedyną uczelnią z Polski. Màrius Martínez z Universitat Autònoma de Barcelona mówił o Uniwersytecie ECIU, komplementując przy tym naszą obecność w tym gronie, w wystąpieniu zatytułowanym. ECIU Univeristy: Building Together the future of Higher Education in Europe.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Akademicki Chór PŁ pod dyrekcją Mariusza Lewego, świętujący w tym roku swoje 70-lecie.

Dzięki transmisji online w Święcie Politechniki Łódzkiej uczestniczyło liczne grono osób, które nie mogły być obecne w Auli.