Stypendia do potęgi

12-12-2023

Po raz kolejny wręczono jednorazowe stypendia dla wybitnych studentów Politechniki Łódzkiej. Wyniki XI edycji konkursu „Stypendia do potęgi” organizowanego przez Fundację Politechniki Łódzkiej ogłoszono uroczyście, bo nieprzeciętnym osobom należy się godna gala.

 

 

W tegorocznej edycji do rozdania było 15 stypendiów, każde o wartości 5000 zł. Zwycięzców wyłoniono spośród 100 kandydatów, którymi byli studenci I i II stopnia wydziałów Politechniki Łódzkiej. Uczyniła to Kapituła Konkursu pod przewodnictwem prorektora ds. studenckich z udziałem prezesa Fundacji, przewodniczącego Samorządu Studenckiego oraz przedstawicieli Mecenasów.

Każdy z laureatów może pochwalić się działalnością w kołach naukowych i organizacjach studenckich, publikacjami, udziałem w projektach naukowo-badawczych, praktykami i stażami, współpracą z biznesem, nagrodami w konkursach, certyfikatami oraz innymi osiągnięciami.

Rektor prof. Krzysztof Jóźwik, gratulując stypendystom zwrócił się ze szczególnymi podziękowaniami do firm sponsorujących stypendia.

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik podkreślił, że miastu potrzebni są utalentowani młodzi ludzie, bo to dzięki nim rozwija się Łódź i właśnie o nich pytają firmy, które chcą tu inwestować.

Ubiegłoroczna laureatka stypendium Natalia Krzyżaniak mówiła, zachęcając stypendystów do networkingu z przedstawicielami firm-sponsorów, że nie tylko pieniądze są ważne w tej inicjatywie, szczególnie istotny jest kontakt z biznesem.

Rektor prof. Krzysztof Jóżwik Rektor prof. Krzysztof Jóżwik

foto: Jacek Szabela

Laureaci

Każdy ze stypendystów ma bogatą dokumentację swoich osiągnięć. Zdecydowana większość to stypendyści Rektora PŁ. Przy nazwiskach laureatów umieszczamy tylko krótkie wizytówki zawierające subiektywny wybór ich aktywności i sukcesów. Każdą z nich można zakończyć słowami „i wiele więcej”. Wśród laureatów jest czworo z Wydziału FTIMS, troje z Wydziału Chemicznego, dwóch z Wydziału EEIA i Mechanicznego (IFE), dwoje z Wydziału BAIŚ i po jednym z Wydziałów OiZ oraz IPOŚ

  • Adam Miziołek, student architektury na II stopniu (Wydział BAIŚ). O nagrodach za pracę dyplomową pisze jego promotorka w oddzielnym artykule. Poza tym jest autorem kilku artykułów w architektonicznych czasopismach i referatów na konferencjach. Szczególnie interesuje go architektura Łodzi i okolic, działa w stowarzyszeniach związanych z miastem, ukończył kurs przewodnika i jest Społecznym  Opiekunem Zabytków z nadania Prezydenta Miasta Łodzi.
  • Rafał Bartosiak, student pierwszego roku na Master in Mechanical Engineering (Wydział Mechaniczny). Jest współautorem wysokopunktowanej publikacji dotyczącej struktur drukowanych w 3D, uczestniczył w międzynarodowych projektach, w których do badań wykorzystuje się klocki LEGO, a także w AMP we wspinaczce sportowej
  • Zbigniew Tomaszewski, student zarządzania na II stopniu (Wydział OiZ). Wiedzę marketingowca wykorzystuje, promując i zdobywając sponsorów dla projektów Lodz Solar Team, Raptors, Iron Warriors, SKN Zarządzania Zasobami Ludzkimi oraz Inwestor. Uczestniczy w startupie JoinThe.Space popularyzuącym branżę kosmiczną w Polsce.
  • Szymon Przybył, student elektroniki i telekomunikacji na II stopniu (Wydział EEIA). Poza studiami zdobywa obecnie doświadczenie związane z tworzeniem oprogramowania wbudowanego oraz projektowania elektroniki w Łukasiewicz - Łódzki Instytut Technologiczny oraz spółce Intelligent Hives
  • Aleksandra Podlaska, studentka technologii chemicznej na 4. roku (Wydział Chemiczny). Jest współautorką artykułu zagranicznego (za 140 punktów) opublikowanego w Journal of Hydrogen Energy. Uczestnicząc w szkole letniej w zagranicznym projekcie HIGH5 pracowała w zespole zajmującym się zagadnieniami zrównoważonego transportu. Działa jako drużynowa w Związku Harcerstwa Polskiego oraz w Wydziałowej Radzie Samorządu Studenckiego Wydziału Chemicznego.
  • Adam Jeżyński, student 4. roku Mechanical Engineering (Wydział Mechaniczny). Stypendysta Santander Universidades i programu Młodzi w Łodzi. Jest
Przedstawiciele firm sponsorujących stypendia Przedstawiciele firm sponsorujących stypendia

foto: Jacek Szabela

prezesem SKN Energetyków i uczestniczy w opracowaniu prototypu małej turbiny wiatrowej. Jego publikacje wiążą się z diagnostyką naprężeń i monitorowaniem łopatki w ruchu obrotowym. Odbył staże w fabrykach pralek BSH i MIELE, ale pracował także jako wyszkolony barman.

  • Konrad Stefaniak, student technologii chemicznej na 4. roku (Wydział Chemiczny). Jest współautorem dwóch artykułów za 140 punktów, laureatem Konkursu o Nagrodę Rektora PŁ dla najmłodszego pierwszego autora publikacji naukowej 2021. W programie E2TOP realizuje projekt dotyczący biodegradowalnych materiałów do produkcji opakowań. Dwukrotnie otrzymał tytuł Studenta Roku Wydziału Chemicznego.
  • Agata Karkosik, studentka chemii na 2. roku (Wydział Chemiczny). W ramach Indywidualnego Projektu Badawczego prowadziła badania nad wpływem nanocząstek ditlenku ceru i ditlenku tytanu na proces fotosyntezy grochu. Działa w Stowarzyszeniu ESN-EYE Łódź, promując mobilność i program Erasmus+. Odbyła praktyki w Palermo, w Walencji i okres studiów w Lizbonie. W r. akad. 2022/2023 była ambasadorem firmy Mabion S.A. na PŁ.
  • Mateusz Goss, student mechatroniki na 3. roku (Wydział EEIA). Uczestniczył w projekcie związanym z zagadnieniami ergonomii w projektowaniu środków ochrony indywidualnej i badaniach zabezpieczeń transformatorów energetycznych. Działa w kilku kołach naukowych: Lodz Solar Team, SKaNeR, Koło SEP im. prof. M. Jabłońskiego i stowarzyszeniu BEST. Pełni funkcję ambasadora firmy KPMG na PŁ. Ma na koncie wolontariant na rzecz wydziału EEIA i uczelni.
  • Michał Kubicki, student ostatniego roku informatyki stosowanej (Wydział FTIMS). W ramach pracy inżynierskiej stworzył stronę internetową dla projektu PHOTOmodeBOOK. Tę umiejętność wykorzystuje we współpracy z biznesem tworząc strony internetowe dla firm. W firmie Ericsson prowadzi prace nad wdrażaniem, utrzymaniem i testowaniem produktów w języku C++. Zdobył wiele nagród w konkursach fotograficznych.
  • Agata Granosik, studentka informatyki stosowanej na 4. roku (Wydział FTIMS). Uczestniczy w międzynarodowym projekcie Ready Teddy Go! Tworzy gry komputerowe, działając w Kole informatycznego Niepokoju. W konkurs Zespołowego Tworzenia Gier Komputerowych (2023) zdobyła nagrody w kategorii Game Design i Game Development. Jest stypendystką i ambasadorem firmy Billennium.
  • Katarzyna Kubis studentka Modelling and Data Science na 4. roku (Wydział FTIMS). W ramach EPS zrealizowała w Hiszpanii projekt mebli dla dzieci. Jestem aktywnym członkiem ESN-EYE. Dzięki udanej automatyzacji wykonanej w ramach Takeda Digital Accelerators Program Challenge dostała ofertę stażu rotacyjnego w firmie. W Programie Stypendialnym Młodzi w Łodzi wygrała kurs z zakresu sztucznej inteligencji w firmie Digica.
  • Patryk Szreter, student inżynierii środowiska na 3. roku (Wydział IPOŚ). Uczestniczy w Łódzkiej Akademii Młodych Liderów woj. Łódzkiego oraz brał udział w programach miejskich zwiazanych z poprawą stanu środowiska. Zdobył tytuł Student Roku 2022/2023. Jest stypendystą programu Santander Universidades. Działa w Samorządzie Studenckim.
  • Tomasz Woźniak, student informatyki stosowanej na 2. roku studiów II stopnia (Wydział FTIMS). Zrealizował kilka projektów związanych z bolidem Eco Arrow 3.1, kierując działaniami marketingowymi. Obecnie jako Software developement uczestniczy w projektach firmy PAYARTO. Otrzymał stypendium firmy GFT Poland w ramach programu stypendialnego Młodzi w Łodzi, Jest ambasadorem tej firmy w PŁ.
  • Maria Brzezińska, studentka architektury w języku angielskim (Wydział BAIŚ). Autorka/współautorka dwóch artykułów zagranicznych i artykułu krajowego o wartości 140 punktów każdy. Otrzymała Nagrodę JM Rektora PŁ dla najmłodszej pierwszej autorki publikacji naukowej w 2022 roku. Działa w Kole Naukowym Studentów Architektury PŁ Creative Architecture Design. Jako działaczka Samorządu Studenckiego pracowała m.in. przy organizacji Juwenaliów 2023.

W gronie Mecenasów – fundatorów stypendiów, znalazły się: Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna (3 stypendia), Grupa Pietrucha (2), Hitachi Energy (2), Harman (1), Hexagon (1), IDES Consultants (1), Łódzka Kolej Aglomeracyjna (1), MakoLab (1), Rossmann (1), Textilimpex (1) oraz Fundacja Politechniki Łódzkiej (1). Firmy te chcą inwestować w młodych, zdolnych studentów z Łodzi, którzy mają potencjał, by wkrótce wesprzeć rozwój polskiej nauki i gospodarki.

Konkurs od lat cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem studentów Politechniki Łódzkiej. Dotąd nagrodzono 107 studentów spośród niemal 650 aplikujących.