Street Art na Mechanicznym

02-06-2023

Uczennice III klasy skierniewickiego „Mechanika” wykonały na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej mural promujący kształcenie przy wykorzystaniu narzędzi Street Artu.

 

 

Jak wyjaśnia prof. Łukasz Kaczmarek, prodziekan ds. rozwoju

Będąc na wystawie, zorganizowanej w OHP w Skierniewicach, na której prezentowane były prace podopiecznych Hufca Pracy 5-23 zobaczyłem, że młodzież współpracująca z hufcem jest bardzo utalentowana plastycznie. Zaproponowaliśmy, aby młodzi artyści niezwiązani z naszą uczelnią, wyrazili za pomocą sztuki, to jak postrzegają studia na naszym Wydziale Mechanicznym. Ucieszyłem się, że ten pomysł został podchwycony.

Studenci Wydziału włączyli się w prace nad muralem Studenci Wydziału włączyli się w prace nad muralem

foto: arch. wydziału

W efekcie powstał projekt, który zaskakuje. Na jednej ze ścian wewnątrz budynku został namalowany mural przedstawiający mechaniczny dron w postaci ryby. Jego autorkami są Patrycja Malesa oraz Ewa Żałoba, którym w przyjeździe do Łodzi towarzyszyła Anna Figat - komendant skierniewickiego hufca.

- Efekt ich pracy w nieoczywisty sposób łączy technikę z naturą. Studenci i pracownicy, przechodząc korytarzem z podziwem przyglądają się powstałemu dziełu – mówi prof. Kaczmarek.

Przy pracy nad muralem pojawił się też nieoczekiwany element integracji, gdy do pomocy spontanicznie włączyli się studenci Wydziałowej Rady Studentów.

Jak zaznacza prof. Kaczmarek, specjalista w zakresie inżynierii materiałowej

- Mural promujący kierunek mechanika i budowa maszyn jest w pewnym zakresie interaktywny. Dzięki wkomponowaniu w wybrane elementy farby UV ryba będzie „żyła” również w nocy, niczym niezawodna maszyna.

Autorki zachęcone licznymi pochwałami po zakończeniu pracy, wyraziły chęć namalowania kolejnych murali promujących pozostałe kierunki studiów na Wydziale Mechanicznym. Mural został wykonany bezpłatnie, ale jak widać satysfakcja z efektu jest bezcenna.