Projektują turbinę wiatrową

07-09-2022

Politechnika Łódzka, współpracując z polskimi firmami Enerwis i Ergos z sektora energetycznego i partnerem z Turcji będzie rozwijać projekt innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu.

 

 

Punktem wyjścia do badań jest turecka konstrukcja stworzona przez start-up Devecitech, partnera projektu. Kierujący projektem dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych podkreśla, że przydomowa turbina znajdzie zastosowanie na terenie miasta i na obszarach podmiejskich. Będzie generować energię nie tylko dzięki wiejącym wiatrom, ale także za sprawą ruchu powietrza wywołanego np. przez poruszające się pojazdy. Będzie również mogła być zintegrowana z innymi odnawialnymi źródłami energii, np. panelami fotowoltaicznymi.

Główny nacisk w projekcie zostanie położony na badania eksperymentalne. Partnerzy zaprojektują, wyprodukują i ocenią działanie elementów turbiny. Zadania związane z opracowaniem prototypu zostały tak podzielone, że Politechnika Łódzka zaprojektuje generator oraz przeprowadzi testy nowej turbiny. Z kolei jedna z firm partnerskich opracuje systemy sterowania i automatyzacji, a druga będzie odpowiedzialna za spełnianie przez opracowaną turbinę wymagań rynku energii odnawialnej oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi

Prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych mówi

Cieszy mnie, że uczelnia uzyskała w ostatnim czasie tak dużo proekologicznych projektów. Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwoju. Ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynek.

Turbina wiatrowa nad którą pracuje polsko-turecki zespół będzie nosiła nazwę Ninlil. Nie jest ona przypadkowa, bowiem jak wyjaśnia dr inż. Michał Lipian

- Mezopotamski bóg wiatru Enlil, na którego cześć Turcy nazwali swoją turbinę, miał małżonkę Ninlil. I właśnie stąd wzięliśmy nazwę projektu „ulepszającego" oryginalną maszynę.

Całkowity budżet projektu to ponad 300 tys. euro, które zostały przyznane na te działania w ramach konkursu organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych.