Profesor Dariusz Heim – nominacja profesorska

04-04-2024

Prof. Dariusz Heim jest absolwentem Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Ma dyplom dwóch kierunków: budownictwo (1997) oraz architektura i urbanistyka (2000). Doktorat obronił w Politechnice Łódzkiej w roku 2003. Habilitował się w roku 2012 w Politechnice Śląskiej w Gliwicach. Tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych otrzymał w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport.

Przygotowując doktorat odbył roczny staż doktorski w Energy Systems Research Unit na University of Strathclyde. Do roku 2012 pracował w Katedrze Fizyki Budowli i Materiałów Budowlanych. Obecnie pracuje na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska w Katedrze Inżynierii Środowiska.

Prof. Dariusz Heim Prof. Dariusz Heim

foto: arch. prywatne

Zainteresowania naukowe prof. Dariusza Heima dotyczą szeroko rozumianej fizyki budowli, a szczególnie badań i modelowania procesów fizycznych zachodzących w budynkach. Najważniejsze dokonania naukowe obejmują zagadnienia sprzężonych procesów konwersji energii promieniowania słonecznego wraz z magazynowaniem ciepła w przegrodach budowlanych. Prowadzone prace badawcze poświęcone są efektywności energetycznej w budownictwie i jakości środowiska wewnętrznego, w szczególności: oświetlenia dziennego, komfortu cieplnego, jakości powietrza, szczelności powietrznej budynków, monitorowania parametrów środowiska zewnętrznego oraz inżynierii materiałów budowlanych.

Prof. Dariusz Heim jest autorem lub współautorem 131 artykułów naukowych, w tym 53 indeksowanych w bazie WoS CC i 81 indeksowanych w bazie Scopus, monografii, 42 rozdziałów w monografiach, a także 100 referatów opublikowanych w recenzowanych materiałach konferencyjnych. Wypromował 6 doktorów, obecnie sprawuje opiekę nad 2 doktorantami. Profesor zrealizował 14 grantów naukowych. Kierował 3 międzynarodowymi projektami badawczymi. Jest współautorem 6 zgłoszeń patentowych.

Jest członkiem Komitetu Redakcyjnego czasopisma Journal of Building Performance Simulation. Był założycielem i pierwszym przewodniczącym (w latach 2007-13) polskiego oddziału stowarzyszenia IBPSA (International Building Performance Simulation Association). Od roku 2014 jest prezesem Zrzeszenia Audytorów Energetycznych.

Prywatnie prof. Dariusz Heim jest miłośnikiem jazdy na nartach i podróży śladami dobrej architektury.