Prof. Krzysztof Matyjaszewski naukowiec z Carnegie Mellon University w USA (1985) i Politechniki Łódzkiej (od 2014 r.), wymieniany od lat, jako kandydat do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, otrzymał tytuł i godność doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej.
Profesor ma już dwa polskie doktoraty honorowe, w tym Politechniki Łódzkiej, uczelni której był studentem i gdzie wykonał habilitację.
Profesor jest też doktorem honoris causa 10 naukowych ośrodków zagranicznych z Europy, Japonii czy Izraela. Prof. Matyjaszewski w Politechnice Łódzkiej jest zatrudniony w Katedrze Fizyki Molekularnej na Wydziale Chemicznym.
W uroczystym posiedzeniu Senatu Politechniki Rzeszowskiej (9 stycznia) wzięło udział wielu gości, wśród których był obecny rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik.
Laudację wygłosił dr hab. Paweł Chmielarz, prof. PRz. Mówił w niej m.in., że prowadzoną przez prof. Matyjaszewskiego działalność naukową należy rozumieć jako inżynierię makromolekularną, dziedzinę, w której precyzyjna synteza i przetwarzanie polimerów umożliwiają osiągnięcie wymaganych właściwości funkcjonalnych.
Najważniejszym odkryciem Profesora jest opracowanie polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization – ATRP), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie, a także kopolimerów, których otrzymanie metodami klasycznymi jest niemożliwe. Metoda ATRP wzbudziła ogromne zainteresowanie świata nauki i przemysłu.
Jak mówił prof. Paweł Chmielarz - Szeroki wachlarz możliwych do otrzymania układów za pomocą ATRP sprawił, że zaczęto uważać ten proces za metodę, z której wykorzystaniem można niemalże „szyć polimery na miarę”. Niewątpliwie prowadzoną przez prof. Matyjaszewskiego działalność naukową należy rozumieć jako inżynierię makromolekularną. Dziedzina ta stanowi istotny zakres nanotechnologii, technologii, jak również nauki o biomateriałach. Inżynieria makromolekularna to innymi słowy proces, w którym precyzyjna synteza i przetwarzanie polimerów umożliwiają osiągnięcie wymaganych właściwości i w konsekwencji przełożenie ich na poszczególne zastosowania. Powszechnie spekuluje się, że dyscyplina ta będzie się rozwijać bardzo dynamicznie, jako że wiele problemów dotyczących istotnych zagadnień pozostaje nadal nie w pełni wyjaśnionych. Uzyskane materiały z powodzeniem mogą być zastosowane na przykład jako składniki nowej generacji lakierów samochodowych i sprzętu AGD, w elektronice i kosmetyce czy też dziedzinach biomedycznych.
O roli oddziaływania badań prof. Krzysztofa Matyjaszewskiego świadczy liczba cytowań sięgająca ponad 131 000 wg Web of Science (>134000 wg Scopus, >178 000 wg Google Scholar), co przekłada się na wartość indeksu h = 174 wg Web of Science (176 wg Scopus, 204 wg Google Scholar), który jest jednym z 10 najwyższych wśród wszystkich chemików z całego świata.
Po uroczystości nadania tytułu doktora honoris causa prof. Krzysztof Matyjaszewski wygłosił wykład poświęcony prowadzonym badaniom. Kończąc go, mówił o znaczeniu współpracy, szczególnie podkreślając związki z polskimi naukowcami, w tym prof. Jackiem Ulańskim z Katedry Fizyki Molekularnej PŁ, z którym prowadził m.in. dwa wspólne projekty naukowe.