Politechnika Łódzka Uczelnia Wynalazców

04-10-2019

Pod takim hasłem odbyła się tegoroczna uroczysta sesja Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Łódzkiej. Jak co roku zgromadziła ona wielu absolwentów sprzed lat.

To już druga sesja zorganizowana w nowej formule. Od 2018 roku uroczystości odbywają się na kolejnych wydziałach. Osoby nie mające na co dzień kontaktu z uczelnią mogą zobaczyć co zmieniło się w uczelni od zakończenia studiów. W tym roku gospodarzem spotkania był Wydział Mechaniczny, a część oficjalna odbyła się w historycznej auli im. A. Sołtana, dobrze znanej większości absolwentów PŁ.

Audytorium im. A. Sołtana wypełnili absolwenci PŁ sprzed lat Audytorium im. A. Sołtana wypełnili absolwenci PŁ sprzed lat

foto: Piotr Słoma

Tematem Sesji były najnowsze wynalazki z Politechniką Łódzką. Spotkanie otworzył przewodniczący Stowarzyszenia Wychowanków dr inż. Jacek Szer. Na sesję przybyły władze Politechniki – prorektorzy i dziekani. W imieniu Rektora wystąpił kanclerz PŁ Włodzimierz Fisiak. Głos zabrali również wiceprezydent miasta Łodzi Krzysztof Piątkowski oraz dziekan Wydziału Mechanicznego prof. Tomasz Kubiak.

Kolejni prelegenci zaprezentowali tematy, nad którymi obecnie pracują, a ich wynalazki mają lub będą miały wkrótce zastosowanie praktyczne. Prof. Halina Abramczyk w wystąpieniu Optyka i fizyka laserowa w walce z nowotworami opowiedziała o nowoczesnej technice diagnostycznej do wykrywania wczesnych zmian nowotworowych oraz monitorowania zmian nowotworowych in vivo w czasie realnym operacji. Trzymamy wszyscy kciuki, aby jak najszybciej ta metoda weszła do powszechnej praktyki w medycynie. Absolwent Wydziału Mechanicznego Wiesław Walczak opowiedział o największej w rejonie odlewni SILUM, której jest twórcą. Produkuje się w niej ciśnieniowe odlewy z aluminium i krzemu dla znanych światowych firm. Dr inż. Adam Rylski w prezentacji Wynalazki i wynalazcy PŁ przedstawił miejsca na świecie, w których z sukcesem promowane są wynalazki z Politechniki Łódzkiej. Filip Mikołajczyk, najlepszy Absolwent Politechniki Łódzkiej w 2018 roku, mówił o swojej pracy i pasjach naukowych. W czasie studiów był członkiem zespołu Oktan Team, który budował pojazdy na międzynarodowe konkursy ChemCar i Chem-E-Car. Niedawno wraz z Aleksandrą Gzowską założył start-up, w ramach którego zaprojektowali domowe urządzenie do recyklingu butelek PET. Sesję zakończył wykład prof. Ryszarda Pawlaka poświęcony transparentnym przewodnikom prądu i ich zastosowaniom w życiu codziennym np. w ekranach naszych smartfonów.

Po sesji odbył się bankiet w Fabryce Inżynierów - nowoczesnym budynku Wydziału Mechanicznego. Goście mieli okazję zobaczyć jak bardzo zmienił się Wydział przez ostatnie lata. Spotkaniu jak zawsze towarzyszyły wspomnienia, a także była to możliwość do nawiązania nowych kontaktów.