Podwójne złoto Natalii Jabrzyk

23-02-2024

W norweskim Hamar ruszyły 22 lutego Akademickie Mistrzostwa Świata w łyżwiarstwie szybkim. W premierowym dniu imprezy znakomicie spisali się Polacy, a zwłaszcza Natalia Jabrzyk i Marek Kania, którzy byli najlepsi na dystansie 1000 metrów! – Mamy podwójne złoto, także jest się z czego cieszyć – nie ukrywała Jabrzyk, nowa akademicka mistrzyni świata. Jednak medali zdobytych przez naszą zawodniczkę w tych zawodach jest więcej.

Panczeniści Akademickiej Reprezentacji Polski, prowadzeni przez trenerów Dariusza Stanucha i Rafała Ślusarskiego, doskonale odnaleźli się na torze w Hamar. Pierwszą polską medalistką AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim została Natalia Jabrzyk, studentka Politechniki Łódzkiej. Zawodniczka trenująca w KS Pilica Tomaszów Maz. zdobyła złoto, pokonując dystans z czasem 1:20.02, a pozostałe krążki przypadły Japonkom.

– Był niesmak po ostatnich AMŚ, bo indywidualnie nie udało mi się być na podium, więc tym bardziej cieszę się, że na pierwszym dystansie udało się sięgnąć po najwyższy cel – podkreślała po swoim sukcesie Jabrzyk.

Złoci medaliści Natalia Jabrzyk i Marek Kania Złoci medaliści Natalia Jabrzyk i Marek Kania

Kolejny złoty medal w Hamar wywalczył Marek Kania z Politechniki Warszawskiej. Triumfował z dużą, ponadsekundową przewagą nad resztą stawki. Podobnie jak u kobiet, podium uzupełnili Japończycy.

W pierwszym dniu AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar rozdano także medale na długich dystansach 3000 i 5000 metrów.

Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS

– Liczymy, że w każdej rywalizacji pojawią się dobre wyniki – zaznaczał po czwartkowych biegach Dariusz Stanuch, trener Akademickiej Reprezentacji Polski w łyżwiarstwie szybkim. – To przyjemność móc kibicować zwycięzcom. Jesteśmy szczęśliwi z tych pierwszych miejsc i z tych, co nadejdą – dodał z kolei Dariusz Piekut, sekretarz generalny AZS.

Kolejne dni - kolejne medale

Spełniły się te oczekiwania już drugiego dnia Mistrzostw. Natalia Jabrzyk zdobyła kolejny złoty medal, tym razem na 1500 m z czasem 2:03.91. Czwarte miejsce w tym biegu zajęła także reprezentantka Polski Olga Piotrowska z AWF Katowice.

Radość z medalu w biegu drużynowym kobiet Radość z medalu w biegu drużynowym kobiet

Trzeci dzień przyniósł Natalii Jabrzyk medal brązowy w biegu drużynowym kobiet. Wspólnie z Olgą Piotrowską i jej klubową koleżanką Mają Płończyk nasza studentka zdobyła medal brązowy, ustępując drużynie z Norwegii i Czech. W tym składzie dziewczyny biegły pierwszy raz, tym bardziej można docenić ich sukces.

W ostatnim dniu AMŚ Natalia Jabrzyk była bardzo bliska czwartego podium AMŚ 2024, tym razem w biegu masowym. Uplasowała się na czwartym miejscu, ze stratą zaledwie 0,02 sekundy do trzeciej na mecie zawodniczki.

W klasyfikacji medalowej AMŚ 2024 w łyżwiarstwie szybkim w Hamar biało-czerwoni zajęli wysokie, drugie miejsce z dorobkiem dziewięciu medali (cztery złote – trzy srebrne – dwa brązowe). Wygrali ją Norwegowie z dwunastoma krążkami (5-4-3), a trzecią lokatę zajęli Japończycy (2-3-3).

Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.