Pasjonatka i ekspertka kosmicznych technologii odwiedziła PŁ

26-09-2022

Politechnikę Łódzką odwiedziła Amerykanka Laetitia Garriott de Cayeux – wybitna postać związana ze światem technologii i biznesu. Wizytę zorganizowano dzięki wsparciu Ambasady USA w Polsce.

Kim jest gość PŁ?

Z imponującego CV przytaczam tylko kilka faktów.

Laetitia Garriott de Cayeux jest założycielką/dyrektorem generalnym firmy Global Space Ventures wspierającej pionierów technologii w dziedzinie sztucznej inteligencji, biotechnologii, kosmosu i nie tylko.

Prezentacja badań materiałowych Prezentacja badań materiałowych

foto: Jacek Szabela

Zasiada w radzie dyrektorów fundacji XPRIZE, która przyczyniła się do pierwszego prywatnego lotu załogowego w przestrzeń kosmiczną. Jest współzałożycielką firmy Escape Dynamics, prowadzącej z sukcesem wieloletni program badawczy przyczyniający się do rozwoju przełomowej technologii kosmicznej, która została wprowadzona na mapę drogową NASA.

Jako wybitna ekspertka w dziedzinie innowacji i bezpieczeństwa jest m.in. członkiem Rady Naukowej ds. Obrony Departamentu Obrony USA oraz Rady Doradczej NATO ds. Innowacji Morskich Systemów Bezzałogowych oraz wielu innych ważnych organizacji.

Posiada tytuł MBA z Harvard Business School i ESSEC we Francji.

Dwa laboratoria

W Politechnice Łódzkiej Laetitia Garriott de Cayeux spotkała się z zespołami dwóch Instytutów, których badania wpisują się w rozwój kosmicznych technologii. W Instytucie Inżynierii Materiałowej miało miejsce spotkanie z naukowcami realizującymi specjalistyczne powłoki o zastosowaniach w inżynierii kosmicznej. W Instytucie Automatyki spotkała się ze studentami z grupy Raptors, którzy konstruują kolejne modele łazika marsjańskiego oraz opracowują strategie współpracy robotów jeżdżących i latających. W trakcie tych spotkań Laetitia Garriott de Cayeux obejrzała laboratoria i odbyła rozmowy na tematy związane z perspektywami rozwoju technologii kosmicznych.

Odwiedziny Raptorsów i ich marsjańskiego łazika Odwiedziny Raptorsów i ich marsjańskiego łazika

foto: Jacek Szabela

Wrażenia z wizyty

It was great to see firsthand the cutting edge research being pursued at the material science institute of Lodz University of Technology  who has been growing their engagement with the global space sector. And I have to give a special shout out to their Raptors students team, whose autonomous battery swapping technology offers compelling use cases for aerial platforms and industrial uses - powiedziała po wizycie Laetitia Garriott de Cayeux.