Wydział Organizacji i Zarządzania wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy Okręgowym Inspektoratem Pracy w Łodzi organizują konkurs, którego celem jest promowanie wiedzy w zakresie bezpieczeństwa pracy.
Nowa inicjatywa nie dziwi, bowiem Politechnika Łódzka podpisała w 2021 roku porozumienie z Państwową Inspekcją Pracy, a koordynację podejmowanych działań powierzono Wydziałowi Organizacji i Zarządzania.
- Chcemy krzewić kulturę bezpieczeństwa i nagradzać najlepsze rozwiązania techniczne czy też organizacyjne związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstw i pracowników. Każdy inżynier i menedżer, którego wykształcimy powinien wiedzieć, co znaczy i jak ważne jest bezpieczeństwo pracy - mówił doc. dr inż. Marek Sekieta, koordynator ds. współpracy społeczno-gospodarczej na spotkaniu inaugurującym nowy w Politechnice Łódzkiej konkurs.
Konkurs jest kierowany nie tylko do studentów, ale także doktorantów, pracowników oraz absolwentów Politechniki Łódzkiej. Najbardziej wartościowe i kluczowe rozwiązania związane z bezpieczeństwem pracy wybierze siedmioosobowa kapituła. Nagrody będą przyznawane za prace dyplomowe oraz prace naukowe lub popularnonaukowe. Ich tematyka musi dotyczyć zagadnień związanych z bezpieczeństwem pracy w zakresie aspektów: organizacyjnych, technicznych i ergonomicznych, prawnych i ekonomicznych, społecznych i kulturowych oraz pracy osób starszych i niepełnosprawnych.
- Konkurs, który dziś inicjujemy jest jednym z obszarów naszej współpracy. Odnosi się ona także do rozwoju kadr, co mam nadzieję odbędzie się z pożytkiem dla nauki – zaznaczył Marcin Grzelak p.o. Okręgowego Inspektora Pracy. - My funkcjonujemy bardzo blisko świata, który zmienia się tak dynamicznie. Spotykamy się ze zjawiskami, których nie potrafimy profesjonalnie nazwać, ale dostrzegamy problem i może to być cenna informacja, aby przeprowadzić badania naukowe, pochylić się nad nowymi zjawiskami z refleksją, jak powinniśmy się wobec nich zachować i jak na nie odpowiedzieć.
Okręgowy Inspektor Pracy w Łodzi mówił też o potrzebie pozyskania osób o odpowiednich kwalifikacjach i predyspozycjach. Jak przekonywał do wykonywania zawodu inspektora pracy potrzebne są duże kompetencje, samodzielność i umiejętność podejmowania szybkich decyzji, gdy zaistnieje taka potrzeba. Osiągnięcie stopnia głównego specjalisty wymaga kilkunastu lat pracy. – W tej chwili studenci Politechniki odbywają u nas praktyki – mówił Marcin Grzelak. – Przechodzą intensywne szkolenia stanowiskowe z BHP, z przetwarzania danych osobowych i cyberbezpieńczenstwa.
Organizatorzy liczą na duże zainteresowanie konkursem.
- Zbudowaliśmy silne relacje z Państwową Inspekcją Pracy na przestrzeni ponad 25 lat współpracy, teraz są one rozwijane i pogłębiane. Jeszcze w tym semestrze planowane są dalsze wspólne działania takie jak seminarium i konferencja związane z bezpieczeństwem pracy - podkreśliła prodziekan ds. kształcenia dr inż. Katarzyna Boczkowska.