Nowe oświetlenie w kampusie PŁ

22-09-2022

Znaczące podwyżki cen energii elektrycznej budzą uzasadnione emocje. Wszyscy musimy nauczyć się dobrych nawyków i uczynić z nich stały element naszego postępowania - wyłączać zbędne oświetlenie, przykręcać kaloryfery założywszy cieplejsze ubranie - nie tylko w mieszkaniach, ale także w miejscu pracy. Na trudne czasy przygotowują się też uczelnie w Polsce.

W kampusie A Politechniki Łódzkiej od początku września działa nowe oświetlenie, które pozwoli na bardzo duże ograniczenie zapotrzebowania na energię z miejskiej sieci. Inwestycja została zrealizowana z Funduszy Europejskich w ramach RPO Województwa Łódzkiego.

Na odcinku ulicy Stefanowskiego znajdującym się w kampusie uczelni oraz na drogach między budynkami zainstalowano 141 energooszczędnych lamp oświetleniowych na już istniejących i nowych latarniach oraz kilkanaście sztuk opraw fotowoltaicznych. W wyniku modernizacji zastąpiono lampy sodowe i rtęciowe oprawami ze źródłami światła LED.

- Nasz kampus staje się coraz bardziej zielony, czego przykładem jest zakończona zmiana zewnętrznego oświetlenia na ekologiczne i energooszczędne. Szacujemy, że dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy aż 80 proc. dotychczas zużywanej na ten cel energii – podkreśla rektor PŁ prof. Krzysztof Jóźwik i dodaje – Dla młodych ludzi, w tym dla naszych studentów, bardzo ważne są działania chroniące naszą planetę przed niekorzystnymi zmianami. Uczelnia, pozyskując nowe projekty naukowe czy też środki na inwestycje stara się skutecznie udowadniać, że jest to też wielka troska naszego środowiska.

Po modernizacji oświetlenia spodziewane zapotrzebowanie na energię systemu energooszczędnego zmniejszy się pond 3,5-krotnie, także dzięki inteligentnemu sterowaniu nowymi lampami.

W kampusie PŁ działają już panele fotowoltaiczne umieszczone na budynkach uczelni, zakończyła się też inwestycja, dzięki, której powstał budynek pasywny, budynki przechodzą też termomodernizacje, jak zakończona ostatnio dla gmachu zajmowanego obecnie przez Wydział Organizacji i Zarządzania i Centrum papiernictwa i Poligrafii.