Niepubliczne Przedszkole Politechniki Łódzkiej uroczyście otwarte

26-10-2022

We wtorek 25 października odbyła się uroczystość otwarcia Niepublicznego Przedszkola Politechniki Łódzkiej. Wzięli w niej udział goście spoza uczelni, dla których ważne jest powstanie nowej placówki opiekującej się dziećmi. W przecięciu wstęgi symbolizującym oficjalne otwarcie uczestniczyli: rektor prof. Krzysztof Jóźwik oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, przedstawicielka firm Zap-Bud Ismena Gawęda i dyrektor przedszkola Agnieszka Baranowicz.

Rektor podkreślił

- Startując w 2020 r. w wyborach, zobowiązałem się do stworzenia przedszkola, dlatego z ogromną satysfakcją dziś uczestniczę w jego uroczystym otwarciu. To ważny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i dopełnienie koncepcji Long Life Learning. Politechnika Łódzka jest uczelnią dla pokoleń, ma ofertę kształcenia dla dzieci, młodzieży, studentów, młodych naukowców oraz seniorów.

W przecięciu wstęgi symbolizującym oficjalne otwarcie uczestniczyli (na zdj. od prawej): rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dyrektor przedszkola Agnieszka Baranowicz, przedstawicielka firm Zap-Bud Ismena Gawęda oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk W przecięciu wstęgi symbolizującym oficjalne otwarcie uczestniczyli (na zdj. od prawej): rektor prof. Krzysztof Jóźwik, dyrektor przedszkola Agnieszka Baranowicz, przedstawicielka firm Zap-Bud Ismena Gawęda oraz wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk

foto: Jacek Szabela

Uroczystość rozpoczęła się przed budynkiem, który przeszedł totalną metamorfozę. Stał się nie tylko atrakcyjny od zewnątrz, ale także całkowicie zmienił się w środku. Projekt przebudowy i modernizacji energetycznej był dofinansowany ze środków Unii Europejskiej. Umowa o dofinansowanie została podpisana z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedszkole, w którym dzieci spędzają czas musiała spełnić wiele ścisłe określonych warunków, zapewniających maluchom bezpieczeństwo i właściwy rozwój. Inwestycja kosztowała 7,55 miliona złotych, w tym wysokość dofinansowania wyniosła niemal 5 milionów zł.

Korzystając z uroczystego momentu rektor prof. Krzysztof Jóźwik podziękował Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej za inicjatywę przekazania środków oraz powiedział

Grupka dzieci, przełamując tremę przedstawiła gościom krótki występ Grupka dzieci (na zdj. z dyr. Agnieszką Baranowicz), przełamując tremę przedstawiła gościom krótki występ

foto: Jacek Szabela

- Wsparcie zewnętrze jest niezwykle ważne, jednak chciałbym podkreślić również swoje uznanie dla zespołu pracowników Politechniki Łódzkiej, na których zawsze mogę liczyć. Jestem wdzięczny Pani kwestor Agnieszce Kobalczyk oraz Panu kanclerzowi Włodzimierzowi Fisiakowi za pomoc przy realizacji tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Składam podziękowania koordynatorowi prac budowlanych, kierownikom i inżynierom budowy. Dziękuję również Pani dyrektor, Agnieszce Baranowicz za ogromne zaangażowanie w uruchomienie placówki.

W nowoczesnym, dwupiętrowym budynku przedszkola zamontowano na dachu panele fotowoltaiczne. W środku, na powierzchni 1100 m2 ponad 100 dzieci może mieć zapewnioną opiekę i atrakcyjne spędzanie czasu. Wewnątrz znajduje się pięć sal dydaktycznych, każda ma swój kolor i nazwę zwizualizowaną na ścianie. Są to Pszczółki, Żabki, Liski, Motylki oraz Biedronki.

Jedna z sal dydaktycznych Jedna z sal dydaktycznych

foto: Jacek Szabela

- W każdej sali znajduje się monitor interaktywny, zabawki, pomoce dydaktyczne i kącik urządzony zgodnie z założeniami pedagogiki Marii Montessori – wymienia Agnieszka Baranowicz i zapewnia - Dołożymy maksimum starań, aby dzieci pod naszą opieka rozwijały skrzydła, sięgały po swoje marzenia, a przede wszystkim były pewne siebie i czuły chęć doświadczania świata. Poza tym przedszkole ma dwie szatnie, sypialnię, salę sportową, trzy aneksy kuchenne oraz pomieszczenia socjalne dla personelu.

Oferta przedszkola obejmuje zajęcia służące wszechstronnemu rozwojowi dzieci oraz urozmaicaniu czasu spędzanego w przedszkolu. Są to język angielski, rytmika, profilaktyka logopedyczna, ekologia dla przedszkolaka, kącik małego kuchcika i kącik małego chemika.

Na zewnątrz wzrok przyciąga plac zabaw, a wiosną pojawią się mini ogródki warzywne, będące elementem edukacji ekologicznej dzieci.

Przedszkole działa od połowy września. Grupka dzieci, przełamując tremę przedstawiła gościom krótki występ, prezentując umiejętności wokalne i recytatorskie. Spotkała je za to miła niespodzianka, czyli pudełka pełne klocków Lego, które wręczył rektor prof. Jóźwik.